16 Sep, 2017

2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam : Elite Women

 16.8°C |  16.1°C (wetsuit)
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
39.8km
T2 Run
10km
1 Flora Duffy 1987 {athlete_nat} BER 1 01:58:39 00:19:14 00:01:44 01:03:40 00:00:28 00:33:36
2 Katie Zaferes 1989 {athlete_nat} USA 4 01:59:34 00:19:21 00:01:38 01:03:41 00:00:23 00:34:34
3 Jessica Learmonth 1988 {athlete_nat} GBR 8 02:00:57 00:19:13 00:01:43 01:03:43 00:00:30 00:35:50
4 Kirsten Kasper 1991 {athlete_nat} USA 5 02:01:29 00:19:38 00:01:46 01:04:44 00:00:24 00:34:58
5 Joanna Brown 1992 {athlete_nat} CAN 7 02:01:47 00:19:43 00:01:43 01:04:42 00:00:29 00:35:12
6 Ashleigh Gentle 1991 {athlete_nat} AUS 2 02:02:00 00:20:04 00:01:47 01:06:03 00:00:14 00:33:54
7 Rachel Klamer 1990 {athlete_nat} NED 6 02:02:09 00:19:39 00:01:49 01:04:40 00:00:28 00:35:34
8 Jodie Stimpson 1989 {athlete_nat} GBR 27 02:02:20 00:19:41 00:01:47 01:04:40 00:00:23 00:35:52
9 Summer Cook 1991 {athlete_nat} USA 16 02:02:30 00:19:23 00:01:51 01:04:59 00:00:25 00:35:55
10 Jolanda Annen 1992 {athlete_nat} SUI 10 02:02:43 00:20:04 00:01:46 01:06:03 00:00:26 00:34:27
11 Andrea Hewitt 1982 {athlete_nat} NZL 3 02:03:05 00:19:47 00:01:50 01:06:15 00:00:25 00:34:49
12 Alice Betto 1987 {athlete_nat} ITA 18 02:03:12 00:19:40 00:01:49 01:04:39 00:00:28 00:36:37
13 Nicola Spirig 1982 {athlete_nat} SUI 49 02:03:23 00:20:08 00:01:47 01:05:57 00:00:23 00:35:10
14 Gillian Backhouse 1991 {athlete_nat} AUS 15 02:03:31 00:20:06 00:01:46 01:06:02 00:00:25 00:35:14
15 Charlotte McShane 1990 {athlete_nat} AUS 12 02:03:44 00:19:58 00:01:50 01:06:06 00:00:24 00:35:28
16 Taylor Spivey 1991 {athlete_nat} USA 11 02:04:01 00:19:19 00:01:49 01:05:01 00:00:27 00:37:26
17 Laura Lindemann 1996 {athlete_nat} GER 29 02:04:24 00:19:57 00:01:54 01:06:03 00:00:28 00:36:05
18 Yuka Sato 1992 {athlete_nat} JPN 21 02:04:49 00:20:07 00:01:47 01:06:02 00:00:27 00:36:29
19 Natalie Van Coevorden 1992 {athlete_nat} AUS 23 02:05:09 00:19:46 00:01:51 01:06:18 00:00:26 00:36:50
20 Zsófia Kovács 1988 {athlete_nat} HUN 32 02:05:20 00:20:02 00:01:50 01:06:05 00:00:30 00:36:54
21 Claire Michel 1988 {athlete_nat} BEL 19 02:05:24 00:20:24 00:01:43 01:08:11 00:00:28 00:34:41
22 Vendula Frintova 1983 {athlete_nat} CZE 20 02:06:15 00:20:07 00:01:48 01:08:24 00:00:27 00:35:30
23 Yuko Takahashi 1991 {athlete_nat} JPN 14 02:06:24 00:19:46 00:01:54 01:06:15 00:00:22 00:38:10
24 Simone Ackermann 1990 {athlete_nat} RSA 37 02:06:39 00:19:51 00:01:55 01:06:10 00:00:35 00:38:09
25 Anna Godoy Contreras 1992 {athlete_nat} ESP 40 02:07:34 00:20:21 00:01:44 01:08:14 00:00:27 00:36:49
26 Carolina Routier 1990 {athlete_nat} ESP 30 02:07:35 00:19:17 00:01:44 01:09:18 00:00:28 00:36:50
27 Kseniia Levkovska 1989 {athlete_nat} AZE 45 02:07:38 00:20:20 00:01:53 01:08:43 00:00:27 00:36:16
28 Anastasia Abrosimova 1990 {athlete_nat} RUS 39 02:07:48 00:20:08 00:01:48 01:08:24 00:00:23 00:37:06
29 Gillian Sanders 1981 {athlete_nat} RSA 24 02:07:53 00:21:15 00:01:48 01:07:55 00:00:23 00:36:34
30 Emma Jackson 1991 {athlete_nat} AUS 34 02:08:29 00:19:51 00:01:51 01:06:14 00:00:25 00:40:10
31 Valerie Barthelemy 1991 {athlete_nat} BEL 48 02:08:33 00:19:51 00:01:50 01:09:15 00:00:26 00:37:12
32 Juri Ide 1983 {athlete_nat} JPN 25 02:08:34 00:19:43 00:02:02 01:09:15 00:00:33 00:37:03
33 Mariya Shorets 1990 {athlete_nat} RUS 42 02:08:39 00:21:08 00:01:59 01:07:50 00:00:25 00:37:19
34 Renee Tomlin 1988 {athlete_nat} USA 17 02:08:59 00:20:21 00:01:43 01:08:14 00:00:32 00:38:11
35 Aoi Kuramoto 1988 {athlete_nat} JPN 33 02:09:24 00:20:21 00:01:48 01:08:50 00:00:31 00:37:56
36 Long Hoi 1984 {athlete_nat} MAC 44 02:10:50 00:21:13 00:01:53 01:07:54 00:00:25 00:39:27
LAP Leslie Amat Alvarez 1992 {athlete_nat} CUB 46 LAP 00:20:32 00:01:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ai Ueda 1983 {athlete_nat} JPN 9 LAP 00:21:17 00:01:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Elena Danilova 1991 {athlete_nat} RUS 36 LAP 00:21:49 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Kaidi Kivioja 1993 {athlete_nat} EST 38 LAP 00:22:30 00:01:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Elizabeth Bravo 1987 {athlete_nat} ECU 41 LAP 00:22:02 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lindsey Jerdonek 1984 {athlete_nat} USA 35 DNF 00:20:23 00:01:51 01:08:45 00:00:26 00:00:00
DNF Lisa Perterer 1991 {athlete_nat} AUT 22 DNF 00:21:14 00:01:51 01:07:52 00:00:31 00:00:00
DNF Lucy Hall 1992 {athlete_nat} GBR 26 DNF 00:19:44 00:01:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR.
Race Referees: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS.
Competition Jury:  Sarah Taylor/GBR, Antonio Alvarez/MEX, Martin Breedijk/NED, Sergio Migliorini/ITA, Jorge Garcia/ESP.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 39.8 km (connection + 7 laps), Run 10 km (4 laps)
Water temperature 16.1ºC. Air Temperature 16.8ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #37 Ackerman/RSA served a 15 seconds penalty during the run segment