02 Apr, 2017

2017 New Plymouth ITU Triathlon World Cup : Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Richard Murray 1989 {athlete_nat} RSA 1 00:54:37 00:10:16 00:00:27 00:28:59 00:00:28 00:14:26
2 Matthew McElroy 1992 {athlete_nat} USA 14 00:54:43 00:10:30 00:00:24 00:28:49 00:00:22 00:14:36
3 Ryan Sissons 1988 {athlete_nat} NZL 5 00:54:46 00:10:35 00:00:29 00:28:39 00:00:23 00:14:38
4 Luke Willian 1996 {athlete_nat} AUS 15 00:54:48 00:10:16 00:00:28 00:28:55 00:00:24 00:14:42
5 Henri Schoeman 1991 {athlete_nat} RSA 2 00:54:52 00:10:07 00:00:29 00:29:08 00:00:26 00:14:40
6 Joao Silva 1989 {athlete_nat} POR 7 00:54:56 00:10:33 00:00:29 00:28:41 00:00:24 00:14:47
7 Tayler Reid 1996 {athlete_nat} NZL 30 00:55:14 00:10:14 00:00:28 00:29:03 00:00:23 00:15:03
8 Kevin McDowell 1992 {athlete_nat} USA 6 00:55:14 00:10:12 00:00:30 00:28:59 00:00:25 00:15:06
9 Shachar Sagiv 1994 {athlete_nat} ISR 21 00:55:17 00:10:11 00:00:25 00:29:08 00:00:23 00:15:08
10 Matthew Roberts 1996 {athlete_nat} AUS 18 00:55:24 00:10:09 00:00:28 00:29:10 00:00:21 00:15:15
11 Ben Kanute 1992 {athlete_nat} USA 20 00:55:28 00:10:15 00:00:30 00:28:54 00:00:23 00:15:24
12 Daniel Hoy 1998 {athlete_nat} NZL 25 00:55:31 00:10:34 00:00:24 00:28:46 00:00:23 00:15:21
13 Christophe De Keyser 1993 {athlete_nat} BEL 32 00:55:31 00:10:32 00:00:28 00:28:45 00:00:23 00:15:22
14 Xavier Grenier-Talavera 1995 {athlete_nat} CAN 16 00:55:41 00:10:15 00:00:28 00:28:59 00:00:23 00:15:35
15 Trent Thorpe 1996 {athlete_nat} NZL 35 00:55:45 00:10:07 00:00:28 00:29:10 00:00:24 00:15:34
16 Caleb Noble 1995 {athlete_nat} AUS 38 00:55:55 00:10:35 00:00:27 00:28:45 00:00:23 00:15:42
17 Jumpei Furuya 1991 {athlete_nat} JPN 11 00:56:15 00:10:28 00:00:28 00:28:46 00:00:23 00:16:09
18 Gábor Faldum 1988 {athlete_nat} HUN 8 00:56:30 00:10:32 00:00:26 00:28:45 00:00:24 00:16:21
19 Liam Ward 1997 {athlete_nat} NZL 31 00:56:32 00:10:30 00:00:29 00:28:47 00:00:24 00:16:21
20 Tamás Tóth 1989 {athlete_nat} HUN 12 00:57:04 00:10:29 00:00:29 00:28:49 00:00:26 00:16:49
21 Bob Haller 1993 {athlete_nat} LUX 19 00:57:08 00:10:26 00:00:31 00:30:11 00:00:23 00:15:35
22 Wian Sullwald 1993 {athlete_nat} RSA 10 00:57:11 00:10:15 00:00:33 00:29:46 00:00:25 00:16:10
23 Shogo Ishitsuka 1989 {athlete_nat} JPN 28 00:57:13 00:10:27 00:00:30 00:28:52 00:00:24 00:16:58
24 Crisanto Grajales 1987 {athlete_nat} MEX 3 00:57:22 00:10:30 00:00:29 00:30:24 00:00:25 00:15:31
25 Trent Dodds 1999 {athlete_nat} NZL 34 00:57:27 00:10:38 00:00:27 00:30:15 00:00:22 00:15:42
26 Erwin Vanderplancke 1995 {athlete_nat} BEL 26 00:57:30 00:10:25 00:00:32 00:30:22 00:00:22 00:15:46
27 Flavio Morandini 1994 {athlete_nat} ARG 29 00:58:09 00:10:31 00:00:30 00:29:06 00:00:24 00:17:36
28 Michael Lori 1991 {athlete_nat} CAN 22 00:58:23 00:10:36 00:00:29 00:30:18 00:00:24 00:16:34
29 Hayden Wilde 1997 {athlete_nat} NZL 39 00:58:41 00:10:44 00:00:28 00:31:12 00:00:25 00:15:50
30 Kyle Smith 1997 {athlete_nat} NZL 33 00:59:28 00:11:02 00:00:29 00:30:55 00:00:22 00:16:38
31 Max Neumann 1995 {athlete_nat} AUS 27 00:59:32 00:11:01 00:00:30 00:32:03 00:00:25 00:15:31
32 Eder Mejia Muñoz 1987 {athlete_nat} MEX 17 01:00:01 00:10:31 00:00:35 00:32:28 00:00:25 00:15:59
33 Santiago Beltran 1990 {athlete_nat} ARG 36 01:00:08 00:10:54 00:00:32 00:31:01 00:00:24 00:17:15
34 Kwang Hoon Lee 1995 {athlete_nat} KOR 44 01:01:29 00:10:40 00:00:33 00:32:22 00:00:22 00:17:30
DNS Gregory Billington 1989 {athlete_nat} USA 4 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DQ Jung Ki Kim 1995 {athlete_nat} KOR 42 DSQ 00:10:36 00:00:31 00:28:41 00:00:26 00:20:11
DNF Matthew Sharpe 1991 {athlete_nat} CAN 9 DNF 00:10:12 00:00:32 00:28:57 00:00:23 00:00:00
DNF Gyuhyung Lee 1997 {athlete_nat} KOR 41 DNF 00:10:42 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jorik Van Egdom 1995 {athlete_nat} NED 23 DNF 00:10:39 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Adam Rudgley 1992 {athlete_nat} AUS 24 DNF 00:10:37 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tommy Zaferes 1986 {athlete_nat} USA 37 DNF 00:10:16 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF András Czigány 1993 {athlete_nat} HUN 40 DNF 00:10:13 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Lyndell Murray/AUS. Race Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Lyndell Murray/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Athur Klap/NZL
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 19.8ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #12 Toth/HUN and #39 Wilde/NZL served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #42 Kim/KOR was disqualified because he shortcut the swim course.