#WTSGoldCoast Grand Final by the Numbers

18 September, 2018 | español

#WTSGoldCoast Grand Final by the Numbers

Thousands of athletes descended on the Gold Coast of Australia to compete against the world’s best triathletes and paint the town gold as World Champions were crowned! Age-Group athletes, Juniors, U23, Paratriathlon and Mixed Relay Teams all competed to win perspective World Titles in their sport categories before the Elites lined up to close out the 2018 World Triathlon Series in the 8th stop in the season.

The WTS World Championship trophy went to Vicky Holland (GBR) who won her first-career World Crown by collecting 5540 overall Series points and on the men’s side Mario Mola recorded his third-straight World Title by tallying 6081 Series points in the year.

The event as a whole saw the home nation of Australia win the most medals earned with 74 (23 gold, 25 silver, 26 bronze) while USA had 40 total medals and Great Britain had 35 medals.

So, after completing yet another succesful WTS year, let’s take a look at the final numbers and best times from the events to see who swam, biked, ran and won in the quickest way!

#WTSGoldCoast Elites

Course: Olympic distance, 1500m swim, 40km bike, 10km run

Combining both the men’s and women’s races. there was 102 finishes, 16 DNF, 2 DSQ and 2 LAP on the course.

WINNER
M - Vincent Luis (FRA) - 01:44:34
F - Ashleigh Gentle (AUS) - 01:52:00

SWIM
M - Vincent Luis (FRA) & Richard Varga (SVK) - 00:18:32
F -  Vicky Holland (GBR) & Jessica Learmonth (GBR) - 00:19:27

BIKE
M - Kristian Blummenfelt (NOR) - 00:54:03
F - Ashleigh Gentle (AUS) - 00:57:16

RUN
M - Vincent Luis (FRA) - 00:29:44
F -  Ashleigh Gentle (AUS) - 00:33:44

FASTEST AVERAGE SWIM SPEED
M - Vincent Luis (FRA) & Richard Varga (SVK) - 1:13.28 MINS/100M
F - Vicky Holland (GBR) & Jessica Learmonth (GBR) - 1:17.08 MINS/100M

FASTEST AVERAGE BIKE SPEED
M - Kristian Blummenfelt (NOR) - 44.4KM/HR
F - Ashleigh Gentle (AUS) - 41.91 KM/HR

FASTEST AVERAGE RUN SPEED
M - Vincent Luis (FRA) - 2:56.64 MINS/KM
F - Ashleigh Gentle (AUS) - 3:20.64 MINS/KM

HIGHEST RANKING CLIMB
M - Shachar Sagiv (ISR) & Vicente Hernandez (ESP) - 12 spots (Sagiv from #49 to #37) (Hernandez from #58 to #46)
F - Anastasia Abrosimova (RUS) - 10 spots (from #64 to #54)

HIGHEST RANKING NEW ADDITIONS
F - Barbara Riveros (CHI) - From 0 to #70

#WTSGoldCoast Juniors

Course: Sprint distance, 750m swim, 20km bike, 5km run

WINNER
M - Csongor Lehmann (HUN) - 00:52:49
F - Cecilia Sayuri Ramirez Alavez (MEX) - 00:59:11

SWIM
M - Dylan Mccullough (NZL) - 00:08:50
F - Dorka Putnoczki (HUN) - 00:09:43

BIKE
M - Jayden Schofield (AUS) - 00:26:38
F - Cathia Schar (SUI) - 00:29:46

RUN
M - Csongor Lehmann (HUN) - 00:15:27
F - Cecilia Sayuri Ramirez Alavez (MEX) - 00:17:15

#WTSGoldCoast U23

Course: Olympic distance, 1500m swim, 40km bike, 10km run

WINNER
M - Tayler Reid (NZL) - 01:44:08
F - Taylor Knibb (USA) - 01:53:47

SWIM
M - Alec Wilimovsky (USA) - 00:17:42
F -  Sophie Alden (GBR) - 00:19:02

BIKE
M - Samuel Dickinson (GBR) - 00:52:47
F - Taylor Knibb (USA) - 00:57:21

RUN
M - Alex Yee (GBR) - 00:30:01
F -  Cassandre Beaugrand (FRA) - 00:35:03

#WTSGoldCoast Paratriathlon

Course: Sprint distance, 750m swim, 20km bike, 5km run

PTWC WINNER
M - Jetze Plat (NED) - 00:57:03
F - Emily Tapp (AUS) - 01:08:58

PTS2 WINNER
M - Mark Barr (USA) - 01:06:35
F - Allysa Seely (USA) - 01:17:54

PTS3 WINNER
M - Daniel Molina (ESP) - 01:07:30
F - Anna Plotnikova (RUS) - 01:20:32

PTS4 WINNER
M - Alexis Hanquinquant (FRA) - 01:01:15
F - Hannah Moore (GBR) - 01:13:23

PTS5 WINNER
M - Stefan Daniel (CAN) - 00:57:43
F - Lauren Steadman (GBR) - 01:07:27

PTVI WINNER
M - Dave Ellis (GBR) - 00:59:51
F - Susana Rodriguez (ESP) - 01:06:32