18 Sep, 2016

2016 ITU World Triathlon Grand Final Cozumel : 60-64 Male AG

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Michael Mccombs 1956 {athlete_nat} USA 1219 02:19:22 00:21:01 00:03:02 01:03:04 00:01:19 00:50:53
2 Tim Cohee 1955 {athlete_nat} USA 1261 02:24:36 00:21:23 00:02:52 01:03:04 00:01:50 00:55:25
3 Jeremiah Fitzgibbon 1956 {athlete_nat} USA 1218 02:27:34 00:25:30 00:03:12 01:08:26 00:01:24 00:49:00
4 Peter Turek 1952 {athlete_nat} USA 841 02:28:19 00:25:16 00:03:33 01:07:05 00:01:40 00:50:42
5 Christopher Owens 1952 {athlete_nat} GBR 1248 02:30:54 00:30:22 00:02:41 01:08:17 00:01:20 00:48:11
6 George Van Meter Jr 1955 {athlete_nat} USA 1217 02:30:55 00:28:41 00:02:57 01:09:18 00:01:47 00:48:10
7 Steve Gallagher 1956 {athlete_nat} USA 1224 02:33:07 00:29:52 00:02:48 01:06:43 00:02:10 00:51:32
8 Bob Simpson 1956 {athlete_nat} CAN 1237 02:33:47 00:33:02 00:02:42 01:03:55 00:01:46 00:52:21
9 Douglas Hill 1954 {athlete_nat} USA 1216 02:35:04 00:29:05 00:02:49 01:06:18 00:01:33 00:55:17
10 David Mcewan 1955 {athlete_nat} AUS 1229 02:36:34 00:40:18 00:02:39 01:07:28 00:01:29 00:44:37
11 John Hook 1954 {athlete_nat} GBR 1253 02:37:25 00:36:43 00:03:14 01:05:12 00:01:26 00:50:48
12 Jose Alberto Maimone 1953 {athlete_nat} ARG 1227 02:37:47 00:30:27 00:03:13 01:11:26 00:02:01 00:50:38
13 David Stygar 1956 {athlete_nat} USA 1215 02:39:33 00:35:56 00:03:23 01:09:42 00:01:37 00:48:54
14 Jorge Villegas 1956 {athlete_nat} MEX 1211 02:40:53 00:21:20 00:03:11 01:15:26 00:01:31 00:59:23
15 Tom Kinneman 1952 {athlete_nat} USA 1226 02:42:33 00:42:23 00:03:02 01:09:37 00:01:26 00:46:04
16 Nace Mullen 1956 {athlete_nat} USA 1220 02:43:24 00:41:43 00:03:21 01:03:45 00:01:31 00:53:02
17 Guadalupe Mauricio Carre 1955 {athlete_nat} MEX 1208 02:43:37 00:36:04 00:03:31 01:08:45 00:02:02 00:53:13
18 Timothy Lawler 1956 {athlete_nat} USA 1225 02:44:32 00:44:11 00:03:47 01:04:43 00:01:54 00:49:56
19 Robert Rhodes 1953 {athlete_nat} AUS 1233 02:45:16 00:36:38 00:02:51 01:06:48 00:01:47 00:57:11
20 Masaya Hasegawa 1953 {athlete_nat} JPN 1259 02:46:43 00:38:24 00:02:50 01:09:33 00:01:20 00:54:34
21 C Bruce Anderson 1953 {athlete_nat} USA 1214 02:47:06 00:35:58 00:03:18 01:05:34 00:01:34 01:00:40
22 Bruce Gill 1954 {athlete_nat} CAN 1239 02:47:50 00:36:02 00:03:19 01:09:59 00:02:06 00:56:21
23 Michael Lisle 1954 {athlete_nat} GBR 1254 02:50:47 00:36:25 00:03:35 01:08:56 00:02:20 00:59:29
24 Bernie Conway 1955 {athlete_nat} USA 1213 02:51:14 00:25:51 00:04:15 01:09:40 00:02:15 01:09:10
25 Scott Boylan 1954 {athlete_nat} USA 1223 02:52:14 00:43:37 00:04:57 01:11:30 00:01:47 00:50:20
26 Robert Smartt 1954 {athlete_nat} USA 1222 02:52:31 00:21:35 00:03:18 01:04:43 00:01:58 01:20:55
27 Shuhei Sato 1952 {athlete_nat} JPN 1260 02:53:30 00:40:50 00:03:46 01:09:48 00:01:40 00:57:24
28 Stig Nielsen 1955 {athlete_nat} DEN 1247 02:55:39 00:44:05 00:03:49 01:07:53 00:01:32 00:58:18
29 Garry Maddox 1956 {athlete_nat} AUS 1230 02:57:17 00:44:46 00:03:25 01:07:23 00:01:44 00:59:58
30 Ewan Hamnett 1956 {athlete_nat} GBR 1250 03:01:36 00:43:47 00:04:19 01:07:45 00:01:36 01:04:08
31 Steven Adams 1956 {athlete_nat} GBR 1256 03:02:44 00:52:53 00:03:11 01:08:14 00:01:52 00:56:32
32 John Other-Gee 1955 {athlete_nat} AUS 1232 03:02:57 00:34:52 00:03:35 01:16:38 00:03:02 01:04:50
33 Jaime Rogelio Balderrama 1955 {athlete_nat} MEX 1210 03:05:05 00:46:42 00:03:11 01:11:01 00:01:49 01:02:20
34 Eugene Timmermans 1956 {athlete_nat} CAN 1242 03:06:19 00:45:01 00:03:31 01:06:55 00:02:49 01:08:01
35 Roberto Vinagre 1955 {athlete_nat} BRA 1235 03:07:41 00:39:49 00:03:26 01:25:13 00:01:43 00:57:27
36 Colin Hunt 1953 {athlete_nat} GBR 1249 03:09:57 00:52:08 00:03:27 01:12:28 00:01:02 01:00:51
37 Guy Cyr 1953 {athlete_nat} CAN 1243 03:10:12 00:52:28 00:03:48 01:09:37 00:02:19 01:01:59
38 Ian Laing 1956 {athlete_nat} GBR 1251 03:10:35 00:51:19 00:04:13 01:14:27 00:01:14 00:59:20
39 Sergio Ayala 1955 {athlete_nat} MEX 1212 03:12:45 00:43:23 00:03:46 01:19:10 00:02:22 01:04:00
40 Masanori Morimoto 1955 {athlete_nat} JPN 1258 03:14:29 00:53:14 00:03:38 01:16:08 00:02:06 00:59:21
41 Emilio Guerrero 1956 {athlete_nat} MEX 1206 03:14:38 00:52:31 00:04:28 01:18:38 00:02:37 00:56:22
42 Ian Waterman 1956 {athlete_nat} GBR 1252 03:21:42 00:59:40 00:03:26 01:15:36 00:01:40 01:01:18
43 Walter Bilinske 1956 {athlete_nat} CAN 1245 03:25:15 00:52:47 00:05:16 01:11:41 00:04:07 01:11:22
44 David Heath 1952 {athlete_nat} CAN 1240 03:25:56 00:55:33 00:04:35 01:21:08 00:03:21 01:01:17
45 Gavin Mcgregor 1953 {athlete_nat} AUS 1231 03:27:28 00:56:33 00:04:30 01:21:26 00:02:42 01:02:15
46 Jacques Caron 1952 {athlete_nat} CAN 1244 03:27:32 01:04:39 00:05:00 01:10:37 00:03:25 01:03:49
47 Roberto Antonio Sciardis 1954 {athlete_nat} ARG 1228 03:30:04 00:52:32 00:04:02 01:17:12 00:01:52 01:14:24
48 Phil Catton 1955 {athlete_nat} GBR 1255 03:32:37 00:57:55 00:04:05 01:21:12 00:01:42 01:07:41
49 Felixres Gomez 1952 {athlete_nat} MEX 1207 03:33:10 01:02:23 00:05:13 01:16:05 00:02:03 01:07:23
NC Jose Antonio Da Silva Neto 1956 {athlete_nat} BRA 1234 03:17:29 00:00:00 00:04:31 01:16:02 00:02:16 00:51:41
NC Brian Tsuji 1956 {athlete_nat} CAN 1238 04:32:25 00:00:00 00:06:33 01:37:39 00:04:32 01:40:34
DQ Sidney De Souza 1956 {athlete_nat} BRA 1236 DSQ 01:12:58 00:04:00 01:20:38 00:02:36 00:33:26
DNF David Zarowny 1956 {athlete_nat} CAN 1241 DNF 00:46:36 00:04:01 01:24:21 00:01:58 00:00:00

Technical Delegate: Ulf Schuetze/CAN. Race Referee: Felix Molina/MEX. Competition Jury: Scott Weinheimer/CAN, Bill Walker/AUS, Gerardo Zetina/MEX. Water temperature 28.5ºC. Air Temperature 28ºC. Wetsuits not allowed. Distances: Swim 1250 m (1 lap) Bike 40 km (1 lap) Run 10 km (2 laps).