22 Oct, 2016

2016 Tongyeong ITU Triathlon World Cup : Elite Women

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Summer Cook 1991 {athlete_nat} USA 2 00:59:43 00:08:59 00:00:57 00:32:43 00:00:25 00:16:41
2 Ai Ueda 1983 {athlete_nat} JPN 1 00:59:54 00:09:32 00:00:54 00:32:07 00:00:26 00:16:57
3 Renee Tomlin 1988 {athlete_nat} USA 3 01:00:15 00:09:32 00:00:52 00:32:10 00:00:32 00:17:11
4 Felicity Sheedy-Ryan 1985 {athlete_nat} AUS 20 01:00:17 00:09:56 00:00:58 00:31:42 00:00:28 00:17:15
5 Jaz Hedgeland 1995 {athlete_nat} AUS 10 01:00:24 00:09:24 00:00:58 00:32:11 00:00:27 00:17:26
6 Yuko Takahashi 1991 {athlete_nat} JPN 6 01:00:29 00:09:36 00:00:56 00:32:01 00:00:26 00:17:31
7 Sara Vilic 1992 {athlete_nat} AUT 8 01:00:39 00:09:33 00:00:54 00:32:09 00:00:27 00:17:38
8 Yuliya Yelistratova 1988 {athlete_nat} UKR 4 01:00:48 00:09:32 00:00:57 00:32:05 00:00:28 00:17:47
9 Yuka Sato 1992 {athlete_nat} JPN 5 01:00:50 00:09:20 00:00:58 00:32:18 00:00:32 00:17:45
10 Jessica Broderick 1990 {athlete_nat} USA 23 01:00:52 00:09:07 00:00:54 00:32:35 00:00:29 00:17:48
11 Sophie Malowiecki 1997 {athlete_nat} AUS 17 01:01:01 00:09:37 00:00:56 00:32:04 00:00:29 00:17:57
12 Elise Salt 1995 {athlete_nat} NZL 15 01:01:04 00:09:39 00:00:55 00:32:03 00:00:28 00:18:02
13 Camila Alonso Aradas 1994 {athlete_nat} ESP 31 01:01:13 00:09:45 00:00:55 00:31:54 00:00:29 00:18:12
14 Hye Rim Jeong 1999 {athlete_nat} KOR 35 01:01:14 00:09:38 00:00:58 00:31:59 00:00:28 00:18:13
15 Yurie Matsuda 1987 {athlete_nat} JPN 7 01:01:15 00:09:40 00:00:57 00:31:58 00:00:29 00:18:13
16 Aoi Kuramoto 1988 {athlete_nat} JPN 11 01:01:33 00:09:39 00:00:53 00:32:03 00:00:27 00:18:33
17 Alessia Orla 1992 {athlete_nat} ITA 21 01:01:39 00:09:35 00:00:55 00:32:06 00:00:29 00:18:36
18 Hideko Kikuchi 1986 {athlete_nat} JPN 22 01:01:42 00:09:43 00:00:56 00:32:00 00:00:31 00:18:35
19 Elena Danilova 1991 {athlete_nat} RUS 9 01:01:48 00:09:56 00:00:54 00:32:12 00:00:31 00:18:16
20 Ilaria Zane 1992 {athlete_nat} ITA 28 01:01:55 00:09:39 00:00:56 00:31:59 00:00:30 00:18:53
21 Zsanett Bragmayer 1994 {athlete_nat} HUN 29 01:02:01 00:09:09 00:01:05 00:32:23 00:00:28 00:18:58
22 Minami Kubono 1997 {athlete_nat} JPN 26 01:02:05 00:09:44 00:00:58 00:31:55 00:00:28 00:19:02
23 Giorgia Priarone 1992 {athlete_nat} ITA 12 01:02:22 00:10:00 00:00:55 00:32:07 00:00:31 00:18:51
24 Melina Alonso 1992 {athlete_nat} ESP 33 01:02:25 00:09:48 00:00:53 00:31:54 00:00:28 00:19:24
25 Deborah Lynch 1992 {athlete_nat} NZL 19 01:02:28 00:09:54 00:00:59 00:32:10 00:00:30 00:18:56
26 Jana Machacova 1996 {athlete_nat} CZE 30 01:02:34 00:09:36 00:01:01 00:32:00 00:00:29 00:19:30
27 Fuka Sega 1998 {athlete_nat} JPN 38 01:02:43 00:09:07 00:00:58 00:32:33 00:00:26 00:19:42
28 Anel Radford 1978 {athlete_nat} RSA 14 01:03:14 00:09:41 00:01:01 00:32:19 00:00:33 00:19:41
29 Gyuri Kim 1998 {athlete_nat} KOR 51 01:04:20 00:09:51 00:00:57 00:34:05 00:00:29 00:19:01
30 Ji Yeon Kim 1990 {athlete_nat} KOR 32 01:04:27 00:09:47 00:00:52 00:34:12 00:00:26 00:19:12
31 Sumire Ohara 1996 {athlete_nat} JPN 42 01:04:41 00:09:36 00:01:02 00:32:55 00:00:38 00:20:33
32 Sofiya Pryyma 1998 {athlete_nat} UKR 44 01:04:54 00:09:54 00:00:57 00:34:00 00:00:29 00:19:36
33 Elizabeth Stannard 1997 {athlete_nat} NZL 27 01:05:05 00:09:55 00:01:04 00:33:53 00:00:31 00:19:44
34 Song-Nan Lee 1994 {athlete_nat} KOR 39 01:05:22 00:10:02 00:00:54 00:33:57 00:00:31 00:20:01
35 Zuriñe Rodriguez Sanchez 1982 {athlete_nat} ESP 40 01:05:27 00:10:02 00:00:50 00:34:00 00:00:32 00:20:05
36 Yan Yin Hilda Choi 1994 {athlete_nat} HKG 16 01:05:35 00:09:58 00:00:55 00:33:59 00:00:34 00:20:11
37 Esra Nur Gokcek 1996 {athlete_nat} TUR 36 01:06:09 00:09:37 00:01:07 00:34:10 00:00:28 00:20:49
38 Cha Hee Pyeon 1999 {athlete_nat} KOR 43 01:06:30 00:10:05 00:01:01 00:34:51 00:00:30 00:20:05
39 Chi Wen Chang 1998 {athlete_nat} TPE 41 01:06:39 00:09:56 00:00:57 00:34:00 00:00:34 00:21:14
40 Chia-Chia Chang 1995 {athlete_nat} TPE 34 01:07:46 00:09:55 00:01:06 00:34:58 00:00:31 00:21:19
41 Kseniia Levkovska 1989 {athlete_nat} AZE 18 01:08:07 00:09:40 00:01:02 00:36:36 00:00:30 00:20:22
42 Sun Young Hwa 1987 {athlete_nat} KOR 48 01:08:45 00:09:59 00:01:04 00:35:44 00:00:34 00:21:26
43 Ting-Ting Chang 1998 {athlete_nat} TPE 37 01:09:21 00:11:01 00:01:06 00:33:52 00:00:36 00:22:47
44 Yu-Yan Huang 1998 {athlete_nat} TPE 45 01:11:19 00:09:55 00:01:07 00:39:05 00:00:27 00:20:46
45 Maryna Sokolova 1995 {athlete_nat} UKR 50 01:12:02 00:09:58 00:01:05 00:37:21 00:00:35 00:23:05
46 Myunghwa Chae 1991 {athlete_nat} KOR 52 01:12:18 00:09:42 00:01:03 00:37:34 00:00:34 00:23:26
47 Yi-Hui Liu 1992 {athlete_nat} TPE 46 01:12:49 00:10:41 00:01:10 00:38:55 00:00:32 00:21:32
LAP Ha Yeon Lee 1993 {athlete_nat} KOR 47 LAP 00:09:33 00:01:05 00:35:17 00:00:29 00:00:00
LAP Jeremia Christy Suriadi 1997 {athlete_nat} SGP 49 LAP 00:11:17 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marta Sanchez 1995 {athlete_nat} ESP 24 DNF 00:09:39 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.980 km (3 laps), Run 5 km (2laps). Water temperature 19.9ºC. Air Temperature 17.7ºC. Wetsuits allowed. Technical Delagate: Kiriyo Suzuki/JPN. Race Referee: Dong Chai Lee/KOR. Competition Jury: Kiriyo Suzuki/JPN, Bill Walker/AUS, Woo Kyong Ki/KOR.