15 Sep, 2017

2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam : U23 Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Raphael Montoya 1995 {athlete_nat} FRA 1 01:51:28 00:19:09 00:01:37 00:59:13 00:00:23 00:31:07
2 Dorian Coninx 1994 {athlete_nat} FRA 3 01:51:32 00:18:51 00:01:39 00:59:12 00:00:22 00:31:31
3 Luke Willian 1996 {athlete_nat} AUS 2 01:51:48 00:19:01 00:01:31 00:59:25 00:00:13 00:31:40
4 Shachar Sagiv 1994 {athlete_nat} ISR 7 01:51:59 00:19:06 00:01:34 00:59:16 00:00:22 00:31:44
5 Antonio Serrat Seoane 1995 {athlete_nat} ESP 11 01:52:22 00:19:13 00:01:43 00:59:04 00:00:24 00:32:01
6 Léo Bergere 1996 {athlete_nat} FRA 4 01:52:48 00:19:10 00:01:35 00:58:56 00:00:21 00:32:48
7 Gordon Benson 1994 {athlete_nat} GBR 8 01:53:08 00:18:57 00:01:41 00:59:21 00:00:24 00:32:48
8 Jonas Schomburg 1994 {athlete_nat} ITU 6 01:53:15 00:18:33 00:01:39 00:59:45 00:00:20 00:32:59
9 Sylvain Fridelance 1995 {athlete_nat} SUI 22 01:53:32 00:19:11 00:01:37 00:59:09 00:00:25 00:33:11
10 Delian Stateff 1994 {athlete_nat} ITA 55 01:53:34 00:18:36 00:01:40 01:01:32 00:00:23 00:31:25
11 Tayler Reid 1996 {athlete_nat} NZL 10 01:53:39 00:18:31 00:01:41 00:59:47 00:00:21 00:33:21
12 Gustav Iden 1996 {athlete_nat} NOR 9 01:53:40 00:20:06 00:01:40 00:59:57 00:00:22 00:31:36
13 Tony Smoragiewicz 1994 {athlete_nat} USA 29 01:53:44 00:19:47 00:01:39 01:00:19 00:00:23 00:31:38
14 Eli Hemming 1995 {athlete_nat} USA 15 01:53:55 00:19:38 00:01:45 01:00:22 00:00:23 00:31:50
15 Adrien Briffod 1994 {athlete_nat} SUI 5 01:54:09 00:19:27 00:01:48 01:00:31 00:00:20 00:32:05
16 David Luis 1995 {athlete_nat} POR 33 01:54:16 00:19:05 00:01:43 01:01:00 00:00:25 00:32:06
17 Tyler Mislawchuk 1994 {athlete_nat} CAN 18 01:54:19 00:19:03 00:01:39 01:01:04 00:00:25 00:32:10
18 Jonathan Wayaffe 1995 {athlete_nat} BEL 23 01:54:21 00:19:53 00:01:45 01:00:05 00:00:22 00:32:19
19 Alexandre Nobre 1994 {athlete_nat} POR 48 01:54:22 00:19:30 00:01:47 01:00:29 00:00:22 00:32:16
20 Jonas Breinlinger 1994 {athlete_nat} GER 56 01:54:30 00:18:31 00:01:44 00:59:41 00:00:24 00:34:12
21 Gabriel Sandör 1996 {athlete_nat} SWE 37 01:54:32 00:19:09 00:01:41 00:59:10 00:00:25 00:34:09
22 Lasse Nygaard-Priester 1995 {athlete_nat} GER 54 01:54:46 00:19:40 00:01:50 01:00:15 00:00:26 00:32:37
23 Ilya Prasolov 1994 {athlete_nat} RUS 14 01:54:50 00:19:09 00:01:43 01:00:52 00:00:24 00:32:44
24 Calum Johnson 1994 {athlete_nat} GBR 44 01:54:56 00:19:26 00:01:45 01:00:36 00:00:25 00:32:46
25 Matthew Roberts 1996 {athlete_nat} AUS 28 01:55:09 00:18:59 00:01:39 01:01:10 00:00:22 00:33:01
26 Samuel Dickinson 1997 {athlete_nat} GBR 52 01:55:13 00:19:10 00:01:42 01:00:52 00:00:24 00:33:07
27 Jorik Van Egdom 1995 {athlete_nat} NED 30 01:55:20 00:20:23 00:01:46 01:00:57 00:00:22 00:31:54
28 Manoel Messias 1996 {athlete_nat} BRA 31 01:55:21 00:19:49 00:01:44 01:01:35 00:00:26 00:31:49
29 Kauê Willy 1996 {athlete_nat} BRA 34 01:55:35 00:19:36 00:01:53 01:00:18 00:00:26 00:33:23
30 Charles Paquet 1997 {athlete_nat} CAN 25 01:55:52 00:19:06 00:01:43 01:00:57 00:00:23 00:33:45
31 Koki Yamamoto 1996 {athlete_nat} JPN 43 01:55:53 00:18:53 00:01:43 00:59:23 00:00:22 00:35:35
32 Roberto Sanchez Mantecon 1996 {athlete_nat} ESP 42 01:56:02 00:20:11 00:01:48 01:01:08 00:00:27 00:32:31
33 Brandon Copeland 1996 {athlete_nat} AUS 41 01:56:05 00:18:53 00:01:40 01:01:14 00:00:24 00:33:56
34 Ran Sagiv 1997 {athlete_nat} ISR 78 01:56:10 00:19:27 00:01:54 01:01:49 00:00:24 00:32:37
35 Flavio Morandini 1994 {athlete_nat} ARG 39 01:56:20 00:19:41 00:01:44 01:00:25 00:00:27 00:34:05
36 Erwin Vanderplancke 1995 {athlete_nat} BEL 19 01:56:36 00:19:37 00:01:36 01:00:32 00:00:23 00:34:30
37 Lukas Pertl 1995 {athlete_nat} AUT 12 01:56:49 00:19:45 00:01:40 01:01:42 00:00:20 00:33:25
38 Ondrej Olsar 1997 {athlete_nat} CZE 74 01:57:25 00:19:42 00:01:41 01:01:48 00:00:21 00:33:55
39 Frantisek Linduska 1994 {athlete_nat} CZE 64 01:57:32 00:19:02 00:02:00 01:00:47 00:00:22 00:35:22
40 Martin Ulloa 1994 {athlete_nat} CHI 51 01:57:49 00:19:09 00:01:39 01:01:01 00:00:24 00:35:38
41 Kacper Stepniak 1994 {athlete_nat} POL 65 01:57:53 00:19:11 00:01:42 01:02:16 00:00:25 00:34:21
42 Badr Siwane 1994 {athlete_nat} MAR 45 01:57:55 00:19:44 00:01:38 01:01:49 00:00:27 00:34:19
43 Menno Koolhaas 1995 {athlete_nat} NED 35 01:58:26 00:19:29 00:01:49 01:01:49 00:00:21 00:35:00
44 Federico Scarabino 1996 {athlete_nat} URU 61 01:58:50 00:20:10 00:01:48 01:01:10 00:00:32 00:35:12
45 Cesar Saracho 1994 {athlete_nat} MEX 17 01:58:58 00:19:41 00:01:43 01:04:40 00:00:24 00:32:32
46 Eduardo Londoño Naranjo 1997 {athlete_nat} COL 47 01:58:58 00:20:12 00:01:42 01:01:15 00:00:23 00:35:28
47 Milosz Sowinski 1995 {athlete_nat} POL 75 01:59:06 00:19:51 00:01:48 01:01:30 00:00:23 00:35:35
48 Mikita Katsianeu 1996 {athlete_nat} BLR 67 01:59:28 00:20:15 00:01:57 01:03:52 00:00:22 00:33:04
49 Mikita Bely 1995 {athlete_nat} BLR 68 01:59:37 00:20:32 00:01:50 01:03:43 00:00:30 00:33:04
50 Vicente Trewhela 1995 {athlete_nat} CHI 40 02:00:02 00:18:35 00:01:44 01:02:52 00:00:21 00:36:32
51 Alexey Kalistratov 1994 {athlete_nat} RUS 62 02:00:42 00:20:54 00:01:45 01:03:23 00:00:26 00:34:16
52 Seung Jun Lee 1995 {athlete_nat} KOR 77 02:02:34 00:20:15 00:01:47 01:05:19 00:00:22 00:34:52
53 Facundo Medard 1995 {athlete_nat} ARG 53 02:02:36 00:20:12 00:01:43 01:05:25 00:00:26 00:34:51
54 Taishi Furuyama 1995 {athlete_nat} JPN 60 02:02:36 00:20:05 00:01:50 01:05:25 00:00:24 00:34:54
55 Andres Barrionuevo 1996 {athlete_nat} ECU 58 02:02:40 00:20:13 00:01:48 01:05:22 00:00:23 00:34:55
56 Jørgen Gundersen 1995 {athlete_nat} NOR 21 02:03:24 00:18:29 00:01:41 01:01:35 00:00:24 00:41:17
57 Luka Paliska 1997 {athlete_nat} CRO 73 02:05:34 00:20:13 00:01:44 01:05:24 00:00:24 00:37:51
58 Keegan Cooke 1997 {athlete_nat} RSA 59 02:05:36 00:20:15 00:01:47 01:05:22 00:00:25 00:37:50
59 Renze Postma 1996 {athlete_nat} ARU 63 02:05:53 00:19:43 00:01:49 01:01:45 00:00:26 00:42:12
60 Hui Wai Wong 1995 {athlete_nat} HKG 38 02:06:44 00:20:05 00:01:40 01:04:20 00:00:26 00:40:15
LAP István Király 1994 {athlete_nat} HUN 24 LAP 00:20:52 00:01:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ramón Armando Matute 1994 {athlete_nat} ECU 32 LAP 00:18:49 00:01:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Amitai Yonah 1994 {athlete_nat} ISR 36 LAP 00:22:34 00:02:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 {athlete_nat} MEX 46 LAP 00:19:42 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Yu Hang Kok 1996 {athlete_nat} HKG 50 LAP 00:20:55 00:01:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Nicolae Seitan 1997 {athlete_nat} ROU 72 LAP 00:20:09 00:02:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Samu Hanhela 1996 {athlete_nat} FIN 76 LAP 00:22:30 00:01:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Trent Thorpe 1996 {athlete_nat} NZL 20 DNF 00:19:40 00:01:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Márk Dévay 1996 {athlete_nat} HUN 26 DNF 00:18:27 00:01:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Constantine Doherty 1995 {athlete_nat} IRL 27 DNF 00:20:53 00:01:40 01:03:29 00:00:22 00:00:00
DNF Dylan Nortje 1997 {athlete_nat} RSA 49 DNF 00:19:46 00:01:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gregory Ernest 1997 {athlete_nat} MRI 57 DNF 00:20:57 00:01:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Christopher Mintern 1994 {athlete_nat} IRL 69 DNF 00:19:40 00:01:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tautvydas Kopustas 1995 {athlete_nat} LTU 71 DNF 00:21:35 00:01:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bence Bicsák 1995 {athlete_nat} HUN 16 DNF 00:19:20 00:01:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR. Race Referee: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS. Competition Jury: Dag Oliver/NOR, Shin Otshuka/JPN, Christie Brouwer/NED. Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 39.8 km (connection + 7 laps), Run 10 km (4 laps). Water temperature 17.0ºC. Air Temperature 16.4ºC. Wetsuits allowed. Athletes #54 Nygaard-Priester/GER and #64 Linduska/CZE served a 15 seconds penalty in T1. Athletes #2 William and #64 Linduska/CZE served a 15 seconds penalty during the run segment.