17 Jun, 2017

2017 Ottawa CAMTRI Sprint Triathlon Premium American Cup : Semifinal 4 Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Stefan Daniel 1997 {athlete_nat} CAN 2397 00:20:00 00:04:01 00:00:34 00:10:24 00:00:33 00:04:29
2 Michael Milic 1998 {athlete_nat} CAN 2398 00:20:00 00:03:44 00:00:37 00:10:38 00:00:31 00:04:33
3 Xavier Grenier-Talavera 1995 {athlete_nat} CAN 2392 00:20:00 00:03:32 00:00:33 00:10:51 00:00:32 00:04:34
4 Eder Mejia Muñoz 1987 {athlete_nat} MEX 2391 00:20:01 00:03:31 00:00:33 00:10:52 00:00:36 00:04:32
5 Brennen Smith 1997 {athlete_nat} CAN 2393 00:20:02 00:03:36 00:00:33 00:10:46 00:00:34 00:04:35
6 Brock Hoel 2001 {athlete_nat} CAN 2403 00:20:04 00:03:36 00:00:41 00:10:41 00:00:34 00:04:35
7 Myles Zagar 1995 {athlete_nat} CAN 2395 00:20:08 00:03:44 00:00:38 00:10:34 00:00:32 00:04:42
8 Nicholas Sterghos 1987 {athlete_nat} USA 2396 00:20:09 00:03:52 00:00:34 00:10:31 00:00:37 00:04:35
9 Michael Arishita 1994 {athlete_nat} USA 2394 00:20:13 00:03:57 00:00:32 00:10:30 00:00:36 00:04:40
10 Patrick Smith 1994 {athlete_nat} CAN 2399 00:20:16 00:03:51 00:00:40 00:10:26 00:00:30 00:04:51
11 Filip Mainville 2000 {athlete_nat} CAN 2404 00:20:21 00:03:47 00:00:32 00:10:37 00:00:30 00:04:56
12 Xavier Houle 1997 {athlete_nat} CAN 2415 00:20:25 00:03:45 00:00:36 00:10:38 00:00:36 00:04:52
13 Luke Hanson 1999 {athlete_nat} CAN 2416 00:20:30 00:04:03 00:00:33 00:10:44 00:00:30 00:04:41
14 Jameson Plewes 1999 {athlete_nat} CAN 2400 00:20:31 00:04:04 00:00:35 00:10:18 00:00:34 00:05:02
15 Will Cornish 1998 {athlete_nat} USA 2411 00:20:34 00:03:48 00:00:36 00:10:35 00:00:32 00:05:05
16 Justin De Jong 2000 {athlete_nat} CAN 2414 00:20:36 00:03:58 00:00:35 00:10:25 00:00:32 00:05:08
17 Liam Donnelly 1999 {athlete_nat} CAN 2412 00:20:42 00:04:01 00:00:35 00:10:45 00:00:30 00:04:53
18 Thomas Bilodeau 2000 {athlete_nat} CAN 2407 00:20:48 00:03:55 00:00:36 00:10:26 00:00:28 00:05:23
19 Edward Ouellet 1998 {athlete_nat} CAN 2405 00:21:07 00:03:50 00:00:39 00:10:31 00:00:38 00:05:32
20 Rikigoro Shinozuka 1995 {athlete_nat} MAS 2402 00:21:14 00:03:54 00:00:34 00:10:53 00:00:33 00:05:22
21 Chris Gregor 1999 {athlete_nat} CAN 2417 00:21:27 00:03:49 00:00:36 00:10:56 00:00:34 00:05:34
22 Kyle Caie 1999 {athlete_nat} CAN 2409 00:21:44 00:04:07 00:00:35 00:11:35 00:00:27 00:05:01
23 Ryan Rudderham 1999 {athlete_nat} CAN 2413 00:22:01 00:04:10 00:00:38 00:11:30 00:00:33 00:05:13
24 Peter Corbin 1998 {athlete_nat} CAN 2406 00:22:18 00:04:00 00:00:41 00:11:39 00:00:34 00:05:28
25 Ian Elm 1977 {athlete_nat} CAN 2408 00:22:22 00:04:17 00:00:35 00:11:25 00:00:35 00:05:31
26 Sasha Menegotto 2001 {athlete_nat} CAN 2410 00:23:18 00:04:01 00:00:39 00:11:40 00:00:34 00:06:26
DNS Aaron Poirier 2000 {athlete_nat} CAN 2401 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Joyce Donaldson/USA. Race Referee: Yan Therrien/CAN. Competition Jury: Joyce Donaldson/USA, David Markham/CAN, Les Piera/CAN. Distances: Swim 300 m (1 lap), Bike 8 km (1 laps), Run 1.6 km (1 lap). Water temperature 21.3ºC. Air Temperature 18ºC. Wetsuits not allowed.