16 Nov, 2017

2017 Santa Marta Bolivarian Games : Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 {athlete_nat} COL 8 00:58:01 00:09:10 00:00:29 00:31:39 00:00:41 00:16:02
2 Juan Sebastian Rubio 1992 {athlete_nat} COL 9 00:58:21 00:09:11 00:00:29 00:31:06 00:00:39 00:16:56
3 Brian Moya 1993 {athlete_nat} COL 7 00:58:44 00:09:13 00:00:28 00:31:37 00:00:36 00:16:50
4 Ramón Armando Matute 1994 {athlete_nat} ECU 5 00:58:50 00:09:03 00:00:29 00:31:45 00:00:37 00:16:56
5 Gaspar Riveros 1990 {athlete_nat} CHI 1 00:59:07 00:09:12 00:00:28 00:31:06 00:00:37 00:17:44
6 Eduardo Londoño Naranjo 1997 {athlete_nat} COL 10 00:59:20 00:09:16 00:00:26 00:31:37 00:00:36 00:17:25
7 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 {athlete_nat} ECU 4 01:00:11 00:09:09 00:00:25 00:33:25 00:00:37 00:16:35
8 Peter Vega 1996 {athlete_nat} PAN 12 01:00:40 00:09:15 00:00:28 00:31:57 00:00:39 00:18:21
9 Martin Ulloa 1994 {athlete_nat} CHI 3 01:01:29 00:09:20 00:00:30 00:33:10 00:00:41 00:17:48
10 Jose David Amaya 1996 {athlete_nat} VEN 25 01:01:46 00:09:28 00:00:29 00:33:04 00:00:39 00:18:06
11 Francisco Flores Flores 1997 {athlete_nat} ECU 6 01:01:57 00:09:25 00:00:27 00:33:07 00:00:42 00:18:16
12 Jose Gabriel Solorzano 1997 {athlete_nat} VEN 24 01:02:23 00:09:34 00:00:31 00:32:55 00:00:39 00:18:44
13 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 {athlete_nat} PER 20 01:03:26 00:09:30 00:00:32 00:32:53 00:00:45 00:19:46
14 Armando Abaunza 1992 {athlete_nat} PAN 19 01:03:36 00:10:00 00:00:32 00:33:23 00:00:42 00:18:59
15 Yhousman Perdomo 1996 {athlete_nat} VEN 11 01:03:47 00:09:05 00:00:31 00:33:23 00:00:48 00:20:00
16 Luis Flores 1999 {athlete_nat} BOL 16 01:04:48 00:10:13 00:00:33 00:34:47 00:00:44 00:18:31
17 Bryan Guerra 1999 {athlete_nat} PAN 13 01:05:01 00:10:32 00:00:31 00:34:28 00:00:42 00:18:48
18 Ricardo Alfredo Nuñez Bellina 1993 {athlete_nat} PER 21 01:05:26 00:10:11 00:00:32 00:34:48 00:00:43 00:19:12
19 Alberto Oswaldo Chumpitaz Cruz 1997 {athlete_nat} PER 23 01:05:52 00:10:13 00:00:32 00:34:48 00:00:43 00:19:36
20 Abner Emanuel Ascui Molina 1993 {athlete_nat} BOL 15 01:06:13 00:09:40 00:00:35 00:35:18 00:00:44 00:19:56
21 Isai Garcia 1989 {athlete_nat} VEN 18 01:06:43 00:09:06 00:00:34 00:35:55 00:00:46 00:20:22
22 Dereck Stuar Mori Polo 1995 {athlete_nat} PER 22 01:06:54 00:09:32 00:00:32 00:35:28 00:00:43 00:20:39
23 Matias Ramirez {athlete_nat} PAR 17 01:07:42 00:11:35 00:00:35 00:33:24 00:00:52 00:21:16
24 Hugo Zarate 1992 {athlete_nat} BOL 14 01:09:33 00:10:41 00:00:32 00:37:09 00:00:55 00:20:16
25 Cristian Ariel Aranda Ayala 1994 {athlete_nat} PAR 26 01:12:46 00:13:48 00:00:39 00:35:54 00:00:41 00:21:44
DNF Javier Martin 1998 {athlete_nat} CHI 2 DNF 00:09:13 00:00:28 00:31:37 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Ricardo Neves/BRA. Race refereeJohn Sarmiento/COL: Competition Jury: Graciela Jurado/BOL, Fernando Araya/CHI, Pablo Machillanda/VEN.
Distances: SWim: 750m (1 lap), Bike 20 km (5 laps), Run 5 km (3 laps).
Water Temperature 26º. Wetsuits not allowed.