03 Jun, 2017

2017 Taizhou ASTC Triathlon Asian Cup : Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Benjamin Shaw 1991 {athlete_nat} IRL 6 01:50:18 00:18:17 00:01:21 00:57:45 00:00:43 00:32:12
2 Lin Chen 1986 {athlete_nat} CHN 16 01:50:19 00:18:50 00:01:19 00:57:21 00:00:44 00:32:05
3 Ognjen Stojanovic 1990 {athlete_nat} SRB 4 01:50:26 00:18:43 00:01:24 00:57:18 00:00:43 00:32:18
4 Brandon Copeland 1996 {athlete_nat} AUS 3 01:50:28 00:18:28 00:01:18 00:57:43 00:00:44 00:32:15
5 Zhihang Jiang 1986 {athlete_nat} CHN 8 01:50:37 00:18:23 00:01:17 00:57:47 00:00:40 00:32:30
6 Genta Uchida 1997 {athlete_nat} JPN 5 01:50:42 00:18:31 00:01:20 00:57:41 00:00:48 00:32:22
7 Mingxu Li 1998 {athlete_nat} CHN 15 01:51:07 00:18:23 00:01:20 00:57:47 00:00:42 00:32:55
8 Kejun Shi 1992 {athlete_nat} CHN 14 01:51:08 00:18:38 00:01:16 00:57:35 00:00:41 00:32:58
9 Chen Liu 1992 {athlete_nat} CHN 11 01:51:34 00:18:31 00:01:19 00:57:39 00:00:42 00:33:23
10 Jr Creekmore 1992 {athlete_nat} USA 12 01:51:50 00:18:27 00:01:24 00:57:40 00:00:46 00:33:33
11 Shogo Ishitsuka 1989 {athlete_nat} JPN 1 01:52:08 00:18:15 00:01:22 00:57:52 00:00:45 00:33:54
12 Zhengyu Duan 1996 {athlete_nat} CHN 7 01:52:18 00:18:44 00:01:23 00:57:24 00:00:42 00:34:05
13 Xunyu Bai 1994 {athlete_nat} CHN 9 01:52:31 00:18:20 00:01:21 00:57:43 00:00:44 00:34:23
14 Milan Tomin 1996 {athlete_nat} SRB 24 01:53:25 00:18:45 00:01:21 00:57:18 00:00:43 00:35:18
15 Zhengshuo Shao 1997 {athlete_nat} CHN 26 01:53:30 00:18:18 00:01:21 00:57:55 00:00:45 00:35:11
16 Yuuki Oketani 1988 {athlete_nat} JPN 17 01:53:56 00:18:36 00:01:21 00:57:30 00:00:46 00:35:43
17 Jiaxiang Jiang 1998 {athlete_nat} CHN 20 01:54:40 00:18:21 00:01:23 00:57:48 00:00:48 00:36:20
18 Max Neumann 1995 {athlete_nat} AUS 2 01:54:56 00:19:47 00:01:23 00:59:02 00:00:48 00:33:56
19 Bo Ma 1998 {athlete_nat} CHN 31 01:54:58 00:18:10 00:01:26 00:57:56 00:00:45 00:36:41
20 Minghui Li 1991 {athlete_nat} CHN 41 01:56:22 00:19:40 00:01:23 01:00:45 00:00:44 00:33:50
21 Qing Chen 1999 {athlete_nat} CHN 40 01:56:22 00:19:34 00:01:22 01:01:00 00:00:43 00:33:43
22 Shuo Zhang 1994 {athlete_nat} CHN 22 01:57:12 00:18:53 00:01:22 01:01:37 00:00:46 00:34:34
23 Junheng Wang 1995 {athlete_nat} CHN 19 01:57:57 00:18:55 00:01:22 01:01:33 00:00:43 00:35:24
24 Yifan Wang 1998 {athlete_nat} CHN 42 01:58:16 00:19:51 00:01:22 01:00:40 00:00:47 00:35:36
25 Xing Yang 1995 {athlete_nat} CHN 23 01:58:43 00:18:57 00:01:26 01:01:28 00:00:46 00:36:06
26 Jiajun Bu 1992 {athlete_nat} CHN 35 02:00:00 00:19:00 00:01:25 01:01:33 00:00:49 00:37:13
27 Yi Zhao 1998 {athlete_nat} CHN 44 02:00:07 00:18:52 00:01:32 01:01:28 00:00:50 00:37:25
28 Keeghan Hurley 1996 {athlete_nat} USA 27 02:00:13 00:18:48 00:01:26 01:01:40 00:00:46 00:37:33
29 Jinkai Zhang 1999 {athlete_nat} CHN 38 02:00:29 00:18:25 00:01:23 01:02:12 00:00:47 00:37:42
30 Jaime Davies-Campbell 1991 {athlete_nat} NZL 36 02:00:47 00:22:08 00:01:25 01:00:25 00:00:47 00:36:02
31 Qingyun Chen 1995 {athlete_nat} CHN 21 02:01:07 00:19:49 00:01:22 01:02:50 00:00:44 00:36:22
32 Kurt Mcdonald 1999 {athlete_nat} AUS 10 02:01:38 00:19:44 00:01:22 01:00:45 00:00:43 00:39:04
33 Yujia Tong 1998 {athlete_nat} CHN 37 02:01:52 00:18:14 00:01:28 01:02:13 00:00:50 00:39:07
34 Shuai Zhang 1995 {athlete_nat} CHN 34 02:03:51 00:19:52 00:01:24 01:05:19 00:00:51 00:36:25
35 Christopher Owens 1990 {athlete_nat} AUS 46 02:03:59 00:19:46 00:01:23 01:00:47 00:00:50 00:41:13
36 Guangyu Cheng 1998 {athlete_nat} CHN 43 02:03:59 00:19:54 00:01:23 01:02:44 00:00:43 00:39:15
37 Renjie Sun 1996 {athlete_nat} CHN 33 02:04:07 00:19:42 00:01:31 01:02:50 00:00:48 00:39:16
38 Bojan Karanovic 1993 {athlete_nat} SRB 39 02:04:36 00:21:08 00:01:28 01:03:58 00:00:51 00:37:11
39 Tao Wang 1996 {athlete_nat} CHN 32 02:04:41 00:19:17 00:01:35 01:01:07 00:00:48 00:41:54
40 Rui Li 1998 {athlete_nat} CHN 29 02:06:07 00:19:49 00:01:29 01:02:44 00:00:59 00:41:06
41 Nick Mcguire 1995 {athlete_nat} AUS 18 02:07:42 00:20:57 00:01:36 01:03:59 00:01:00 00:40:10
42 Chengcheng Long 1997 {athlete_nat} CHN 28 02:08:26 00:19:49 00:01:40 01:05:06 00:00:51 00:41:00
43 Jingze Hou 1997 {athlete_nat} CHN 47 02:14:21 00:22:09 00:01:26 01:07:57 00:00:50 00:41:59
44 Jovan Ponjevic 1988 {athlete_nat} SRB 45 02:15:55 00:19:52 00:01:29 01:10:10 00:00:51 00:43:33
45 Vladimir Danko 1996 {athlete_nat} SRB 25 02:18:46 00:23:59 00:01:32 01:09:18 00:00:53 00:43:04
DNF Yi Wei 1998 {athlete_nat} CHN 30 DNF 00:19:39 00:02:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Peter Chua/SGP. Race Referee: Dan Hong/CHN. Competition Jury: Peter Chua/SGP, Yin Baojun/CHN, Wang Jianguo/CHN. Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40 km (4 laps) Run 10 km (4 laps). Water temperature 25.1ºC. Air Temperature 29ºC. Wetsuits not allowed.