22 Jul, 2017

2017 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup : Semifinal 3 Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ilya Prasolov 1994 {athlete_nat} RUS 71 00:53:54 00:09:08 00:00:59 00:27:34 00:00:34 00:15:41
2 Jonas Schomburg 1994 {athlete_nat} ITU 61 00:53:58 00:08:42 00:01:01 00:27:57 00:00:30 00:15:49
3 Ákos Vanek 1984 {athlete_nat} HUN 79 00:54:19 00:08:43 00:01:00 00:27:57 00:00:33 00:16:07
4 Kenji Nener 1993 {athlete_nat} AUS 66 00:54:25 00:09:06 00:00:58 00:27:35 00:00:31 00:16:17
5 Marcel Walkington 1993 {athlete_nat} AUS 62 00:54:29 00:08:58 00:01:00 00:27:43 00:00:32 00:16:18
6 Charles Paquet 1997 {athlete_nat} CAN 63 00:54:30 00:09:17 00:01:00 00:27:25 00:00:34 00:16:15
7 Raoul Shaw 1990 {athlete_nat} FRA 77 00:54:32 00:08:38 00:01:03 00:28:00 00:00:31 00:16:22
8 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 {athlete_nat} ECU 70 00:54:37 00:09:09 00:00:55 00:27:40 00:00:31 00:16:25
9 Casper Stornes 1997 {athlete_nat} NOR 73 00:54:42 00:09:10 00:01:04 00:27:27 00:00:34 00:16:28
10 Tayler Reid 1996 {athlete_nat} NZL 64 00:55:01 00:08:56 00:01:00 00:27:43 00:00:33 00:16:51
11 Lars Pfeifer 1994 {athlete_nat} GER 74 00:55:13 00:09:22 00:01:01 00:28:54 00:00:33 00:15:25
12 Marco Akershoek 1993 {athlete_nat} NED 78 00:55:15 00:09:05 00:01:03 00:27:30 00:00:32 00:17:06
13 Thomas Springer 1984 {athlete_nat} AUT 65 00:55:23 00:09:34 00:01:00 00:28:43 00:00:32 00:15:36
14 Alec Wilimovsky 1997 {athlete_nat} USA 76 00:56:01 00:08:39 00:01:02 00:28:00 00:00:32 00:17:48
15 Sylwester Kuster 1985 {athlete_nat} POL 82 00:56:06 00:09:17 00:01:05 00:28:57 00:00:35 00:16:14
16 Bence Lehmann 1997 {athlete_nat} HUN 80 00:56:31 00:08:54 00:01:02 00:28:50 00:00:33 00:17:15
17 Dario Chitti 1993 {athlete_nat} ITA 75 00:57:22 00:09:35 00:01:00 00:28:42 00:00:30 00:17:37
18 Iestyn Harrett 1993 {athlete_nat} GBR 69 00:57:36 00:09:16 00:01:10 00:28:52 00:00:33 00:17:48
19 László Tarnai 1993 {athlete_nat} HUN 68 00:57:47 00:09:39 00:01:01 00:29:48 00:00:30 00:16:52
20 Dylan Nortje 1997 {athlete_nat} RSA 72 00:58:35 00:09:41 00:01:01 00:29:47 00:00:34 00:17:34
21 Maksym Anzin 1997 {athlete_nat} UKR 85 00:59:31 00:09:44 00:01:02 00:29:43 00:00:37 00:18:28
22 Zaur Arkaniya 1997 {athlete_nat} AZE 83 01:00:06 00:09:04 00:01:11 00:29:06 00:00:42 00:20:04
23 Renze Postma 1996 {athlete_nat} ARU 81 01:01:29 00:09:22 00:01:17 00:32:21 00:00:39 00:17:52
DQ Ramon Bustos 1994 {athlete_nat} CHI 86 DSQ 00:09:54 00:01:20 00:31:54 00:00:35 00:18:11

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Race Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Chris Kitchen/IRL, Zita Szabo/HUN. Distances: Swim 750m (3 laps), Bike 20km (2 laps), Run 5Km (3 laps). Water temperature: 28.7ºC. Air Temperature: 32.3ºC. Wetsuits not allowed. Athletes #69 Harrett/GBR, #77 Shaw/FRA and #86 Bustos/CHI served a 10 seconds penalty during the run segment. Athlete #86 Bustos/CHI was disqualified because he shortcut the swim course.