05 Apr, 2018

2018 Gold Coast Commonwealth Games : Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Henri Schoeman 1991 {athlete_nat} RSA 3 00:52:31 00:08:51 00:00:35 00:27:41 00:00:24 00:15:00
2 Jacob Birtwhistle 1995 {athlete_nat} AUS 5 00:52:38 00:09:10 00:00:32 00:27:53 00:00:27 00:14:36
3 Marc Austin 1994 {athlete_nat} GBR 14 00:52:44 00:08:53 00:00:35 00:27:39 00:00:25 00:15:12
4 Matthew Hauser 1998 {athlete_nat} AUS 16 00:52:46 00:08:52 00:00:33 00:27:41 00:00:25 00:15:15
5 Ryan Sissons 1988 {athlete_nat} NZL 4 00:52:49 00:09:01 00:00:36 00:27:57 00:00:25 00:14:50
6 Richard Murray 1989 {athlete_nat} RSA 2 00:53:04 00:09:12 00:00:32 00:27:51 00:00:26 00:15:03
7 Jonathan Brownlee 1990 {athlete_nat} GBR 1 00:53:09 00:08:51 00:00:34 00:27:41 00:00:25 00:15:38
8 Luke Willian 1996 {athlete_nat} AUS 7 00:53:33 00:09:05 00:00:34 00:27:56 00:00:28 00:15:30
9 Matthew Sharpe 1991 {athlete_nat} CAN 8 00:53:34 00:09:07 00:00:34 00:27:53 00:00:24 00:15:36
10 Alistair Brownlee 1988 {athlete_nat} GBR 11 00:53:37 00:08:48 00:00:34 00:27:44 00:00:26 00:16:05
11 Tayler Reid 1996 {athlete_nat} NZL 18 00:53:48 00:08:49 00:00:33 00:27:45 00:00:24 00:16:17
12 Tyler Mislawchuk 1994 {athlete_nat} CAN 9 00:54:00 00:08:59 00:00:33 00:28:03 00:00:30 00:15:55
13 Alexis Lepage 1994 {athlete_nat} CAN 20 00:54:15 00:09:00 00:00:35 00:28:01 00:00:29 00:16:10
14 Russell White 1992 {athlete_nat} IRL 15 00:54:38 00:09:10 00:00:36 00:27:48 00:00:25 00:16:39
15 Jean-Paul Burger 1996 {athlete_nat} NAM 19 00:55:18 00:09:19 00:00:36 00:28:35 00:00:25 00:16:23
16 Tony Dodds 1987 {athlete_nat} NZL 12 00:55:29 00:08:57 00:00:35 00:28:04 00:00:25 00:17:28
17 Grant Sheldon 1994 {athlete_nat} GBR 17 00:55:42 00:09:09 00:00:37 00:29:19 00:00:28 00:16:09
18 Tyler Butterfield 1983 {athlete_nat} BER 38 00:55:51 00:09:32 00:00:36 00:28:55 00:00:35 00:16:13
19 Thomas Bishop 1991 {athlete_nat} GBR 6 00:56:15 00:08:59 00:00:37 00:29:19 00:00:31 00:16:49
20 Wian Sullwald 1993 {athlete_nat} RSA 10 00:56:30 00:09:03 00:00:34 00:27:58 00:00:29 00:18:26
21 Tyler Smith 1998 {athlete_nat} BER 23 00:56:41 00:09:07 00:00:35 00:29:22 00:00:29 00:17:08
22 James Edgar 1998 {athlete_nat} IRL 26 00:58:01 00:09:00 00:00:35 00:30:54 00:00:27 00:17:05
23 Jason Wilson 1990 {athlete_nat} BAR 22 00:58:14 00:09:13 00:00:34 00:31:12 00:00:27 00:16:48
24 Joshua Lewis 1993 {athlete_nat} GBR 27 00:58:45 00:09:31 00:00:45 00:30:29 00:00:30 00:17:30
25 Matthew Wright 1992 {athlete_nat} BAR 21 00:58:46 00:10:12 00:00:37 00:30:48 00:00:28 00:16:41
26 Oliver Turner 1998 {athlete_nat} GBR 34 01:00:06 00:09:20 00:00:36 00:31:02 00:00:28 00:18:40
27 Timothee Hugnin 1998 {athlete_nat} MRI 24 01:00:24 00:10:09 00:00:39 00:30:48 00:00:28 00:18:20
28 Andrew Gordon 1987 {athlete_nat} GIB 33 01:00:59 00:10:10 00:00:37 00:30:51 00:00:29 00:18:52
29 Christopher Walker 1967 {athlete_nat} GIB 29 01:02:00 00:10:33 00:00:38 00:31:27 00:00:30 00:18:52
30 Xian Hao Chong 2001 {athlete_nat} MAS 28 01:04:45 00:10:42 00:00:41 00:33:21 00:00:32 00:19:29
31 Robert Matto 1975 {athlete_nat} GIB 25 01:05:47 00:11:23 00:00:47 00:33:06 00:00:30 00:20:01
32 Phillip Mccatty 1984 {athlete_nat} JAM 32 01:09:19 00:13:56 00:00:45 00:33:43 00:00:31 00:20:24
33 Cameron Roach 1978 {athlete_nat} BAH 30 01:11:31 00:11:19 00:00:48 00:35:35 00:00:36 00:23:13
34 Patrick Newman 1998 {athlete_nat} SOL 36 01:14:37 00:13:57 00:00:59 00:36:24 00:00:39 00:22:38
35 Rocky Donald Ratu 1997 {athlete_nat} SOL 35 01:14:59 00:16:30 00:00:42 00:36:29 00:00:33 00:20:45
36 Brandon Santos 1995 {athlete_nat} BIZ 37 01:15:50 00:13:51 00:00:59 00:36:30 00:00:35 00:23:55

Technical Delegate: Shanelle Barrett/NZL
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps).
Water temperature 24.1ºC. Air temperature 26.5ºC. Wetsuits not allowed.