28 Apr, 2018

2018 ITU World Triathlon Bermuda : Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
40km
T2 Run
10km
1 Casper Stornes 1997 {athlete_nat} NOR 43 01:54:47 00:19:11 00:00:37 01:01:42 00:00:24 00:32:51
2 Kristian Blummenfelt 1994 {athlete_nat} NOR 24 01:55:08 00:19:05 00:00:35 01:03:08 00:00:21 00:31:55
3 Gustav Iden 1996 {athlete_nat} NOR 6 01:55:10 00:19:20 00:00:36 01:02:53 00:00:26 00:31:52
4 Mario Mola 1990 {athlete_nat} ESP 2 01:55:45 00:19:17 00:00:37 01:04:05 00:00:25 00:31:19
5 Rodrigo Gonzalez 1989 {athlete_nat} MEX 28 01:55:58 00:19:35 00:00:35 01:03:53 00:00:21 00:31:33
6 Fernando Alarza 1991 {athlete_nat} ESP 12 01:56:08 00:19:22 00:00:37 01:04:03 00:00:25 00:31:39
7 Dorian Coninx 1994 {athlete_nat} FRA 29 01:56:08 00:18:54 00:00:36 01:04:29 00:00:22 00:31:46
8 Henri Schoeman 1991 {athlete_nat} RSA 1 01:56:24 00:18:48 00:00:33 01:04:36 00:00:18 00:32:07
9 Ryan Bailie 1990 {athlete_nat} AUS 34 01:56:28 00:19:07 00:00:37 01:04:14 00:00:22 00:32:06
10 Crisanto Grajales 1987 {athlete_nat} MEX 26 01:56:29 00:19:24 00:00:37 01:03:59 00:00:21 00:32:07
11 Eli Hemming 1995 {athlete_nat} USA 38 01:56:33 00:19:08 00:00:36 01:04:16 00:00:21 00:32:10
12 Pierre Le Corre 1990 {athlete_nat} FRA 10 01:56:45 00:18:51 00:00:40 01:04:32 00:00:20 00:32:20
13 Jelle Geens 1993 {athlete_nat} BEL 31 01:56:52 00:19:17 00:00:34 01:04:08 00:00:21 00:32:30
14 Léo Bergere 1996 {athlete_nat} FRA 4 01:57:00 00:19:20 00:00:37 01:03:59 00:00:20 00:32:41
15 Uxio Abuin Ares 1991 {athlete_nat} ESP 23 01:57:07 00:19:24 00:00:39 01:03:55 00:00:21 00:32:47
16 Lukas Hollaus 1986 {athlete_nat} AUT 22 01:57:10 00:19:35 00:00:35 01:03:48 00:00:23 00:32:46
17 Andreas Schilling 1991 {athlete_nat} DEN 25 01:57:32 00:19:03 00:00:38 01:03:09 00:00:22 00:34:18
18 Kevin McDowell 1992 {athlete_nat} USA 27 01:57:35 00:18:58 00:00:35 01:04:23 00:00:24 00:33:13
19 Richard Varga 1989 {athlete_nat} SVK 18 01:57:51 00:19:10 00:00:38 01:04:10 00:00:23 00:33:28
20 Joao Silva 1989 {athlete_nat} POR 5 01:58:03 00:19:23 00:00:36 01:04:01 00:00:25 00:33:36
21 Marten Van Riel 1992 {athlete_nat} BEL 20 01:58:04 00:18:54 00:00:35 01:05:56 00:00:23 00:32:15
22 Andrea Salvisberg 1989 {athlete_nat} SUI 16 01:58:24 00:18:55 00:00:36 01:04:30 00:00:21 00:34:00
23 Russell White 1992 {athlete_nat} IRL 39 01:58:27 00:19:33 00:00:35 01:03:51 00:00:21 00:34:06
24 Tyler Mislawchuk 1994 {athlete_nat} CAN 8 01:58:28 00:19:05 00:00:35 01:04:20 00:00:24 00:34:02
25 Aaron Royle 1990 {athlete_nat} AUS 9 01:58:53 00:18:58 00:00:39 01:04:22 00:00:24 00:34:28
26 Justus Nieschlag 1992 {athlete_nat} GER 11 01:58:56 00:19:16 00:00:35 01:04:09 00:00:23 00:34:31
27 Itamar Alster 1995 {athlete_nat} ISR 51 01:59:05 00:19:32 00:00:38 01:03:51 00:00:25 00:34:37
28 Ognjen Stojanovic 1990 {athlete_nat} SRB 45 01:59:15 00:19:13 00:00:38 01:04:11 00:00:25 00:34:47
29 Irving Perez 1986 {athlete_nat} MEX 33 01:59:23 00:19:11 00:00:38 01:04:19 00:00:24 00:34:48
30 Marco Van Der Stel 1991 {athlete_nat} NED 19 01:59:28 00:18:56 00:00:36 01:04:27 00:00:26 00:35:01
31 Domen Dornik 1991 {athlete_nat} SLO 44 01:59:29 00:19:26 00:00:39 01:03:56 00:00:27 00:34:59
32 Jason Wilson 1990 {athlete_nat} BAR 47 01:59:33 00:19:26 00:00:36 01:04:02 00:00:24 00:35:05
33 Makoto Odakura 1993 {athlete_nat} JPN 36 02:00:01 00:19:06 00:00:37 01:04:19 00:00:25 00:35:33
34 David Mendoza 1992 {athlete_nat} MEX 42 02:00:12 00:19:07 00:00:36 01:04:19 00:00:21 00:35:47
35 Ben Kanute 1992 {athlete_nat} USA 15 02:00:22 00:18:52 00:00:38 01:04:17 00:00:23 00:36:10
36 Jonas Schomburg 1994 {athlete_nat} GER 30 02:00:40 00:19:09 00:00:36 01:04:15 00:00:23 00:36:15
37 Jørgen Gundersen 1995 {athlete_nat} NOR 46 02:00:59 00:19:02 00:00:38 01:04:18 00:00:24 00:36:36
38 Flavio Morandini 1994 {athlete_nat} ARG 48 02:02:27 00:19:20 00:00:42 01:04:00 00:00:23 00:38:01
39 Danilo Pimentel 1986 {athlete_nat} BRA 40 02:03:07 00:19:32 00:00:37 01:07:23 00:00:23 00:35:10
40 Manoel Messias 1996 {athlete_nat} BRA 37 02:03:07 00:20:19 00:00:39 01:06:34 00:00:30 00:35:03
41 Linus Stimmel 1996 {athlete_nat} GER 49 02:05:18 00:19:20 00:00:37 01:07:57 00:00:23 00:36:58
LAP Ju Seok Kim 1989 {athlete_nat} KOR 52 LAP 00:19:29 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DQ Kauê Willy 1996 {athlete_nat} BRA 41 DSQ 00:20:13 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vincent Luis 1989 {athlete_nat} FRA 3 DNF 00:19:03 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Richard Murray 1989 {athlete_nat} RSA 7 DNF 00:19:06 00:00:33 01:04:20 00:00:23 00:00:00
DNF Alessandro Fabian 1988 {athlete_nat} ITA 14 DNF 00:18:59 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bob Haller 1993 {athlete_nat} LUX 17 DNF 00:19:28 00:00:34 01:06:14 00:00:22 00:00:00
DNF Simon Viain 1993 {athlete_nat} FRA 21 DNF 00:19:30 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jumpei Furuya 1991 {athlete_nat} JPN 32 DNF 00:18:56 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Shachar Sagiv 1994 {athlete_nat} ISR 35 DNF 00:19:17 00:00:35 01:04:09 00:00:21 00:00:00
DNF Kwang Hoon Lee 1995 {athlete_nat} KOR 50 DNF 00:20:17 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Kelly Mahoney/CAN. Head Referee: Patty Petty/BER. Competition Jury: Kelly Mahoney/CAN, Terry Sheldrake/NZL, Steven Petty/BER.
Distances Swim: 1500 m (700 m + 800 m) Bike 40 km (10 laps) Run 10 km (4 laps)
Water temperature: 22.2ºC. Air temperature 23.9ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #42 Willy/BRA was disqualified because he shortcut the swim course.