11 Nov, 2018

2018 Santo Domingo CAMTRI Sprint Triathlon American Cup and Iberoamerican Championships : Elite Women

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Elizabeth Bravo 1987 {athlete_nat} ECU 6 01:03:13 00:10:05 00:00:30 00:34:31 00:00:26 00:17:39
2 Romina Biagioli 1989 {athlete_nat} ARG 3 01:03:36 00:10:03 00:00:32 00:34:28 00:00:26 00:18:04
3 Beatriz Neres 1986 {athlete_nat} BRA 1 01:03:43 00:10:19 00:00:34 00:34:12 00:00:27 00:18:09
4 Brittany Warly 1993 {athlete_nat} ITU 5 01:03:46 00:10:18 00:00:31 00:34:40 00:00:27 00:17:49
5 Marissa Ferrante 1991 {athlete_nat} USA 34 01:03:51 00:10:06 00:00:34 00:34:27 00:00:25 00:18:17
6 Diana Castillo 1993 {athlete_nat} COL 7 01:04:07 00:10:02 00:00:32 00:34:30 00:00:30 00:18:31
7 Megan Foley 1990 {athlete_nat} USA 10 01:04:11 00:10:06 00:00:30 00:34:28 00:00:25 00:18:40
8 Diana Vizcarra Montes 1990 {athlete_nat} ECU 12 01:04:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
9 Macarena Salazar 1995 {athlete_nat} CHI 9 01:04:25 00:10:06 00:00:32 00:34:29 00:00:29 00:18:48
10 Sonja Catano 1992 {athlete_nat} USA 8 01:04:30 00:10:05 00:00:28 00:34:30 00:00:26 00:18:59
12 Leslie Amat Alvarez 1992 {athlete_nat} CUB 2 01:04:49 00:10:03 00:00:33 00:34:31 00:00:26 00:19:15
13 Ana Jimenez 1992 {athlete_nat} PUR 16 01:05:57 00:10:07 00:00:32 00:34:28 00:00:30 00:20:18
14 Ali Brauer 1994 {athlete_nat} USA 15 01:05:58 00:10:16 00:00:35 00:34:38 00:00:32 00:19:55
15 Lucy Nell 1989 {athlete_nat} GBR 21 01:06:27 00:10:18 00:00:35 00:34:36 00:00:29 00:20:27
16 Amy Cymerman 1992 {athlete_nat} USA 11 01:07:34 00:10:19 00:00:37 00:37:33 00:00:34 00:18:29
17 Liliana Alejandra Raga Prieto 1994 {athlete_nat} COL 23 01:08:06 00:10:06 00:00:34 00:34:24 00:00:32 00:22:28
18 Daniela Ciara Vega 2000 {athlete_nat} CUB 14 01:08:44 00:10:20 00:00:34 00:37:46 00:00:31 00:19:30
19 Barbara Daniela Schoenfeld 1991 {athlete_nat} GUA 19 01:09:07 00:10:52 00:00:33 00:37:12 00:00:32 00:19:55
20 Camila Romero Taveras 2000 {athlete_nat} DOM 25 01:09:18 00:10:29 00:00:37 00:37:36 00:00:33 00:20:02
21 Kathia Michelle Spiegeler Sanchez 2000 {athlete_nat} GUA 32 01:09:20 00:10:26 00:00:36 00:37:37 00:00:30 00:20:09
22 Maria Fernanda Barbosa Sanchez 2002 {athlete_nat} COL 28 01:09:40 00:10:46 00:00:35 00:37:21 00:00:32 00:20:25
23 Raquel Torres 1981 {athlete_nat} DOM 26 01:10:41 00:10:16 00:00:37 00:37:48 00:00:28 00:21:30
24 Kimberly Marcela Lopez Grajales 2001 {athlete_nat} GUA 30 01:10:48 00:10:45 00:00:35 00:37:20 00:00:30 00:21:35
25 Alicia Slade 1984 {athlete_nat} CAN 29 01:10:48 00:10:33 00:00:34 00:37:32 00:00:31 00:21:36
26 Chelsea Raymond 1984 {athlete_nat} CAN 33 01:11:36 00:10:59 00:00:37 00:37:04 00:00:28 00:22:26
27 Genesis Carolina Ruiz Volcan 1993 {athlete_nat} VEN 17 01:12:08 00:10:29 00:00:32 00:37:39 00:00:27 00:23:00
28 Karina Clemant 2001 {athlete_nat} VEN 35 01:12:21 00:10:03 00:00:34 00:37:54 00:00:30 00:23:19
29 Barbara Marleny Schoenfeld 1991 {athlete_nat} GUA 18 01:12:44 00:10:40 00:00:36 00:37:20 00:00:45 00:23:20
30 Marcela Alvarez Saez 1999 {athlete_nat} CHI 22 01:13:09 00:10:42 00:00:32 00:37:30 00:00:37 00:23:46
31 Yoana Griselda Tohom Roca 2002 {athlete_nat} GUA 31 01:15:32 00:10:55 00:00:39 00:40:59 00:00:26 00:22:32
DQ Djenyfer Arnold 1993 {athlete_nat} BRA 24 DSQ 00:09:53 00:00:35 00:34:37 00:00:28 00:19:05
DNF Camila Alonso Aradas 1994 {athlete_nat} ESP 4 DNF 00:10:18 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Llori Sharpe 2000 {athlete_nat} JAM 27 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Irving Zavala/MEX
Race Referee: Jimmy Arauz/ECU Competition Jury: Irving Zavala/MEX, Liber Garcia/URU, Gabriel López/DOM
Distances : Swim 750m (1 lap); Bike 20 km,  Conection + 3 laps; Run: 5 km (2 laps)
Water Temperature 26 C; Air Temperature 28 C; Wetsuits not allowed
Athlete #25 Romero Taveras/DOM served a 10 seconds time penalty during the run segment.