23 Feb, 2019

2019 Habana CAMTRI Triathlon American Cup : Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Collin Chartier 1993 {athlete_nat} USA 8 01:50:50 00:18:08 00:00:28 00:58:49 00:00:26 00:32:57
2 Ayan Beisenbayev 1996 {athlete_nat} KAZ 6 01:52:02 00:17:46 00:00:29 00:58:07 00:00:27 00:35:11
3 Genta Uchida 1997 {athlete_nat} JPN 7 01:52:14 00:18:12 00:00:28 00:59:13 00:00:24 00:33:54
4 Miguel Angel Márquez Alemán 1991 {athlete_nat} MEX 12 01:52:18 00:18:13 00:00:28 00:58:46 00:00:24 00:34:25
5 Ryotaro Otani 1990 {athlete_nat} JPN 11 01:52:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
6 Shogo Ishitsuka 1989 {athlete_nat} JPN 3 01:52:35 00:17:42 00:00:29 00:58:10 00:00:26 00:35:46
7 Meirlan Iskakov 1997 {athlete_nat} KAZ 25 01:53:16 00:18:11 00:00:28 00:59:15 00:00:29 00:34:51
8 Marty Andrie 1992 {athlete_nat} USA 18 01:53:21 00:18:58 00:00:31 00:59:55 00:00:31 00:33:23
9 Andres Cabascango 1989 {athlete_nat} ECU 20 01:53:26 00:19:06 00:00:30 00:59:50 00:00:29 00:33:28
10 Alec Wilimovsky 1997 {athlete_nat} USA 15 01:53:49 00:17:19 00:00:29 00:58:33 00:00:28 00:36:58
11 Ivan Eduardo Castro Garcia 1995 {athlete_nat} MEX 26 01:54:12 00:18:12 00:00:30 00:59:08 00:00:29 00:35:51
12 Victor Manuel Herrera de la Hoz 1997 {athlete_nat} CUB 29 01:54:43 00:18:31 00:00:31 00:58:46 00:00:29 00:36:23
13 Alberto Eugenio Casillas Garcia 1989 {athlete_nat} LTU 19 01:54:46 00:19:13 00:00:32 00:59:39 00:00:32 00:34:47
14 Alejandro Rodriguez Diez 2001 {athlete_nat} CUB 41 01:54:52 00:19:06 00:00:30 00:59:47 00:00:20 00:35:06
15 Conrado Alejandro Martinez Pardo 1992 {athlete_nat} CUB 31 01:55:08 00:18:09 00:00:30 00:59:14 00:00:23 00:36:51
16 Kyotaro Yoshikawa 2000 {athlete_nat} JPN 28 01:55:12 00:17:24 00:00:29 00:58:30 00:00:28 00:38:20
17 Koki Yamamoto 1996 {athlete_nat} JPN 9 01:55:26 00:18:03 00:00:27 00:58:57 00:00:25 00:37:34
18 Makoto Odakura 1993 {athlete_nat} JPN 1 01:55:40 00:17:44 00:00:31 00:58:07 00:00:29 00:38:46
19 Gerardo Vergara 1989 {athlete_nat} GUA 24 01:56:22 00:18:45 00:00:33 01:00:08 00:00:27 00:36:27
20 Temirlan Temirov 1996 {athlete_nat} KAZ 21 01:56:39 00:18:09 00:00:29 00:59:16 00:00:34 00:38:09
21 Felix Dariel Felix Fontes 1996 {athlete_nat} CUB 33 01:57:50 00:18:52 00:00:28 01:00:05 00:00:22 00:38:01
22 Billy Gordon 1989 {athlete_nat} PAN 23 01:58:09 00:19:10 00:00:31 01:03:15 00:00:38 00:34:33
23 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 {athlete_nat} COL 27 01:58:38 00:18:37 00:00:31 01:03:49 00:00:27 00:35:11
24 Jordan Diaz Rodriguez 1998 {athlete_nat} CUB 37 02:00:15 00:19:03 00:00:32 00:59:48 00:00:23 00:40:27
25 Anchelo Sainz Vega 1995 {athlete_nat} CUB 42 02:00:34 00:19:07 00:00:32 00:59:50 00:00:27 00:40:35
26 Kevin Martínez 1999 {athlete_nat} DOM 45 02:01:12 00:18:55 00:00:31 01:00:01 00:00:33 00:41:09
27 Yean Carlos Jimenez 1984 {athlete_nat} DOM 38 02:01:50 00:19:09 00:00:32 01:03:17 00:00:33 00:38:18
DNS Jaime González Buganza 1994 {athlete_nat} MEX 22 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Aiden Longcroft-Harris 1998 {athlete_nat} CAN 30 LAP 00:17:19 00:00:29 01:09:34 00:00:00 00:00:00
LAP Carlos Javier Quinchara Forero 1988 {athlete_nat} COL 5 LAP 00:18:37 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gustavo Adolfo Pontaza Pivaral 1990 {athlete_nat} GUA 34 LAP 00:20:02 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Eddy Santiesteban Torres 1997 {athlete_nat} CUB 36 LAP 00:19:53 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Adriano Charquet Arresgoitia 1997 {athlete_nat} CUB 39 LAP 00:19:14 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Cristian Carmenare García 2001 {athlete_nat} CUB 44 LAP 00:20:01 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kevin Bishop 1994 {athlete_nat} USA 10 DNF 00:19:15 00:00:32 01:03:09 00:00:31 00:00:00
DNF Ren Sato 1995 {athlete_nat} JPN 2 DNF 00:18:27 00:00:34 00:58:54 00:00:30 00:00:00
DNF Takanori Sugihara 1994 {athlete_nat} JPN 17 DNF 00:18:40 00:00:30 00:58:47 00:00:30 00:00:00
DNF Alejandro Cañas 1993 {athlete_nat} ESP 40 DNF 00:19:02 00:00:34 00:59:30 00:00:00 00:00:00
DNF Edson Gomez Ruiz 1993 {athlete_nat} MEX 4 DNF 00:17:22 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Romaric Forques 1999 {athlete_nat} ESP 35 DNF 00:18:29 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kacper Stepniak 1994 {athlete_nat} POL 16 DNF 00:18:33 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 {athlete_nat} MEX 14 DNF 00:19:02 00:04:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Roberto Menescal/BRA. Head Referee: Jimmy Arauz/ECU
Competition Jury: Roberto Menescal/BRA, Amancio del Castillo/ESP, Alejandro Puerto/ESP.
Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (Connection+4 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature 25⁰C. Air temperature 32⁰C. Wetsuits not allowed.
Athletes #26 Castro Garcia/MEX and #31 Marinez Pardo/CUB served a 15 seconds penalty in run penalty box.