09 Jun, 2019

2019 Huatulco ITU Triathlon World Cup : Elite Women

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Summer Rappaport 1991 {athlete_nat} USA 1 01:00:56 00:09:39 00:00:51 00:33:01 00:00:25 00:16:59
2 Alexandra Razarenova 1990 {athlete_nat} RUS 10 01:01:05 00:10:12 00:00:50 00:32:26 00:00:27 00:17:08
3 Lisa Perterer 1991 {athlete_nat} AUT 3 01:01:18 00:10:03 00:00:50 00:32:33 00:00:29 00:17:21
4 Luisa Baptista 1994 {athlete_nat} BRA 4 01:01:19 00:10:02 00:00:51 00:32:36 00:00:32 00:17:17
5 Elizabeth Bravo 1987 {athlete_nat} ECU 8 01:01:22 00:10:03 00:00:50 00:32:33 00:00:26 00:17:27
6 Cecilia Perez 1991 {athlete_nat} MEX 6 01:01:28 00:10:06 00:00:52 00:32:30 00:00:29 00:17:30
7 Kirsten Kasper 1991 {athlete_nat} USA 2 01:01:37 00:09:41 00:00:52 00:32:53 00:00:26 00:17:44
8 Michelle Flipo 1988 {athlete_nat} MEX 20 01:01:39 00:10:05 00:00:54 00:32:26 00:00:25 00:17:47
9 Anna Godoy Contreras 1992 {athlete_nat} ESP 7 01:01:44 00:10:02 00:00:48 00:32:37 00:00:30 00:17:46
10 Hiraku Fukuoka 1994 {athlete_nat} JPN 22 01:01:48 00:10:03 00:00:49 00:32:35 00:00:23 00:17:57
11 Ye Jin Park 2000 {athlete_nat} KOR 26 01:01:51 00:10:06 00:00:47 00:32:34 00:00:27 00:17:55
12 Amelie Kretz 1993 {athlete_nat} CAN 32 01:01:54 00:10:04 00:00:51 00:32:32 00:00:24 00:18:01
13 Adriana Barraza 1993 {athlete_nat} MEX 16 01:02:01 00:10:09 00:00:50 00:32:28 00:00:26 00:18:06
14 Niina Kishimoto 1995 {athlete_nat} JPN 17 01:02:03 00:10:07 00:00:48 00:32:32 00:00:29 00:18:05
15 Sara Perez Sala 1988 {athlete_nat} ESP 18 01:02:08 00:09:42 00:00:53 00:32:51 00:00:28 00:18:11
16 Ainsley Thorpe 1998 {athlete_nat} NZL 30 01:02:16 00:10:04 00:00:49 00:32:34 00:00:25 00:18:21
17 Aoi Kuramoto 1988 {athlete_nat} JPN 25 01:02:22 00:10:10 00:00:48 00:32:30 00:00:24 00:18:29
18 Claudia Rivas 1989 {athlete_nat} MEX 19 01:02:24 00:10:09 00:00:50 00:32:29 00:00:28 00:18:27
19 Jessica Romero Tinoco 1998 {athlete_nat} MEX 9 01:02:35 00:10:00 00:00:52 00:32:35 00:00:27 00:18:38
20 Djenyfer Arnold 1993 {athlete_nat} BRA 37 01:02:53 00:09:52 00:00:53 00:32:44 00:00:28 00:18:53
21 Lina Maria Raga 1988 {athlete_nat} COL 14 01:02:54 00:09:59 00:00:52 00:32:37 00:00:26 00:18:58
22 Lizeth Rueda Santos 1994 {athlete_nat} MEX 24 01:02:59 00:10:06 00:00:52 00:32:31 00:00:29 00:18:59
23 Charlotte McShane 1990 {athlete_nat} AUS 11 01:03:05 00:10:07 00:00:49 00:32:29 00:00:24 00:19:14
24 Leslie Amat Alvarez 1992 {athlete_nat} CUB 21 01:03:14 00:10:02 00:00:51 00:32:35 00:00:28 00:19:16
25 Gabriela Ribeiro 2000 {athlete_nat} POR 40 01:03:34 00:10:01 00:00:51 00:32:37 00:00:25 00:19:38
26 Macarena Salazar 1995 {athlete_nat} CHI 33 01:03:37 00:10:01 00:00:52 00:32:37 00:00:26 00:19:39
27 Erica Hawley 1998 {athlete_nat} BER 31 01:03:43 00:10:04 00:00:52 00:32:32 00:00:29 00:19:43
28 Beatriz Neres 1986 {athlete_nat} BRA 12 01:03:50 00:10:17 00:00:51 00:33:34 00:00:29 00:18:37
29 Sofia Rodriguez Moreno 2001 {athlete_nat} MEX 42 01:04:43 00:10:13 00:00:49 00:33:44 00:00:28 00:19:26
30 Mary Alex England 1994 {athlete_nat} USA 39 01:04:48 00:10:04 00:00:50 00:33:50 00:00:29 00:19:33
31 Andreia Ferrum 1995 {athlete_nat} POR 34 01:05:01 00:10:13 00:00:54 00:33:36 00:00:28 00:19:48
32 Karol-Ann Roy 1993 {athlete_nat} CAN 35 01:05:16 00:10:07 00:00:49 00:33:49 00:00:27 00:20:03
33 Marion Kim Mangrobang 1991 {athlete_nat} PHI 27 01:05:28 00:10:12 00:00:48 00:33:43 00:00:27 00:20:16
34 Megan Foley 1990 {athlete_nat} USA 29 01:06:06 00:10:19 00:00:52 00:33:34 00:00:28 00:20:51
35 Adriana Isaura Carreño 1996 {athlete_nat} MEX 38 01:06:58 00:10:24 00:00:54 00:35:40 00:00:29 00:19:29
36 Maria José López Aguirre 2002 {athlete_nat} MEX 41 01:08:14 00:10:08 00:00:49 00:36:00 00:00:24 00:20:51
37 Paola Diaz 1992 {athlete_nat} MEX 36 01:09:09 00:10:16 00:00:54 00:35:47 00:00:31 00:21:39
38 Lucia Gazol Torres 2002 {athlete_nat} MEX 43 01:12:06 00:10:42 00:00:49 00:38:57 00:00:27 00:21:10
DQ Cecilia Santamaria Surroca 1997 {athlete_nat} ESP 23 DSQ 00:10:02 00:00:48 00:32:34 00:00:27 00:18:25
DNF Yuliya Yelistratova 1988 {athlete_nat} UKR 5 DNF 00:10:30 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Romina Biagioli 1989 {athlete_nat} ARG 15 DNF 00:10:03 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Antoanela Manac 1995 {athlete_nat} ROU 28 DNF 00:10:22 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Stevee Espling/USA. Head Referee: Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Stevee Espling/USA, Barry Siff/USA, Ricardo Gonzalez/MEX.
Distances: Swim 750 m (1 lap). Bike 20.980 km (4 laps), Run 5 km (2 laps).
Water Temperature: 28ºC, Air Temperature: 26.3ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #23 Santamaria Surroca/ESP was disqualified because she did not stop at the penalty box.