24 Mar, 2019

2019 Huelva ETU Triathlon European Cup and Iberoamerican Championships : Elite Men

Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Barclay Izzard 1998 {athlete_nat} GBR 14 01:52:01 00:19:40 00:00:57 00:58:43 00:00:23 00:32:16
2 Ignacio Gonzalez Garcia 1996 {athlete_nat} ESP 18 01:52:24 00:19:39 00:00:56 00:58:45 00:00:23 00:32:39
3 Ben Dijkstra 1998 {athlete_nat} GBR 32 01:52:31 00:19:40 00:01:00 00:58:41 00:00:28 00:32:40
4 Márk Dévay 1996 {athlete_nat} HUN 3 01:52:36 00:19:16 00:00:58 00:58:13 00:00:23 00:33:44
5 Simon Viain 1993 {athlete_nat} FRA 1 01:52:47 00:20:12 00:01:02 00:58:49 00:00:25 00:32:16
6 Genis Grau 1994 {athlete_nat} ESP 34 01:52:57 00:19:34 00:00:58 00:58:48 00:00:25 00:33:10
7 Calum Johnson 1994 {athlete_nat} GBR 12 01:53:06 00:19:40 00:01:01 00:58:41 00:00:23 00:33:19
8 Maximilian Schwetz 1991 {athlete_nat} GER 7 01:53:15 00:19:32 00:01:00 00:58:47 00:00:24 00:33:30
9 Tom Richard 1993 {athlete_nat} FRA 17 01:53:28 00:19:36 00:01:02 00:58:37 00:00:26 00:33:45
10 Kevin Tarek Viñuela Gonzalez 1995 {athlete_nat} ESP 25 01:53:31 00:19:23 00:01:07 00:58:52 00:00:28 00:33:39
11 Guillem Montiel Moreno 1999 {athlete_nat} ESP 47 01:53:37 00:19:35 00:01:06 00:58:42 00:00:27 00:33:46
12 Ilya Prasolov 1994 {athlete_nat} RUS 8 01:53:43 00:19:44 00:01:05 00:59:15 00:00:28 00:33:09
13 Marco Van Der Stel 1991 {athlete_nat} NED 4 01:53:43 00:19:37 00:00:58 00:58:45 00:00:29 00:33:51
14 Javier Romo Oliver 1999 {athlete_nat} ESP 40 01:53:52 00:20:19 00:01:10 00:58:37 00:00:27 00:33:18
15 Christopher Perham 1995 {athlete_nat} GBR 9 01:53:55 00:19:27 00:01:00 00:58:56 00:00:25 00:34:05
16 Gabriel Allgayer 1998 {athlete_nat} GER 21 01:54:10 00:20:25 00:00:58 00:58:41 00:00:27 00:33:36
17 Alberto Gonzalez Garcia 1998 {athlete_nat} ESP 31 01:54:15 00:19:23 00:01:06 00:58:52 00:00:26 00:34:27
18 Tyler Smith 1998 {athlete_nat} BER 30 01:54:16 00:19:31 00:01:08 00:58:41 00:00:30 00:34:24
19 Jordi García Gracia 1992 {athlete_nat} ESP 23 01:54:19 00:19:36 00:01:00 00:58:46 00:00:28 00:34:28
20 Jérémy Quindos 1991 {athlete_nat} FRA 27 01:54:30 00:19:34 00:00:59 00:58:48 00:00:24 00:34:43
21 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 {athlete_nat} FRA 15 01:54:40 00:20:33 00:01:04 00:58:28 00:00:28 00:34:06
22 Aleix Domenech Guix 1995 {athlete_nat} ESP 36 01:54:56 00:20:11 00:01:01 00:58:51 00:00:27 00:34:24
23 Arthur Berland 1999 {athlete_nat} FRA 43 01:55:05 00:20:25 00:00:55 00:58:43 00:00:27 00:34:33
24 Dario Chitti 1993 {athlete_nat} ITA 39 01:55:09 00:19:59 00:01:00 00:59:03 00:00:22 00:34:43
25 Gabriel Sandör 1996 {athlete_nat} SWE 16 01:55:14 00:19:56 00:01:01 00:59:07 00:00:30 00:34:38
26 Martin Demuth 1995 {athlete_nat} AUT 33 01:55:27 00:19:41 00:01:04 00:58:36 00:00:30 00:35:34
27 Christophe De Keyser 1993 {athlete_nat} BEL 5 01:55:37 00:20:00 00:00:56 00:59:07 00:00:24 00:35:07
28 Miguel Arraiolos 1988 {athlete_nat} POR 11 01:55:38 00:20:32 00:01:00 00:58:34 00:00:26 00:35:03
29 Dries Matthys 1997 {athlete_nat} BEL 49 01:55:39 00:20:33 00:00:58 00:58:32 00:00:25 00:35:10
30 Nathan Guerbeur 1996 {athlete_nat} FRA 19 01:55:49 00:19:49 00:01:01 00:59:13 00:00:27 00:35:15
31 Simon Westermann 1998 {athlete_nat} SUI 28 01:55:50 00:19:30 00:01:03 00:58:47 00:00:30 00:35:58
32 Peter Denteneer 1990 {athlete_nat} BEL 20 01:56:06 00:19:32 00:01:04 00:58:44 00:00:26 00:36:18
33 Ander García Rendo 1997 {athlete_nat} ESP 48 01:56:13 00:20:31 00:00:58 01:00:52 00:00:26 00:33:25
34 Endre Espedal 1998 {athlete_nat} NOR 42 01:56:22 00:20:25 00:00:59 00:58:38 00:00:27 00:35:50
35 Martin Carrera Costas 1996 {athlete_nat} ESP 67 01:57:36 00:20:16 00:01:07 01:00:15 00:00:31 00:35:27
36 Anton Ponomarev 1997 {athlete_nat} RUS 50 01:57:51 00:20:05 00:00:58 01:00:51 00:00:25 00:35:30
37 Ruben Pereira 1994 {athlete_nat} ESP 56 01:58:03 00:20:03 00:01:05 01:01:13 00:00:25 00:35:15
38 Romaric Forques 1999 {athlete_nat} ESP 41 01:58:05 00:19:31 00:01:07 00:58:45 00:00:27 00:38:12
39 Alexis Kardes 1997 {athlete_nat} FRA 46 01:58:07 00:20:03 00:01:12 01:01:28 00:00:34 00:34:48
40 Simon De Cuyper 1986 {athlete_nat} BEL 61 01:58:12 00:20:50 00:00:58 01:03:00 00:00:26 00:32:57
41 Tommaso Crivellaro 1993 {athlete_nat} ITA 29 01:58:21 00:20:29 00:01:02 01:00:51 00:00:26 00:35:31
42 Arnaud Mengal 1997 {athlete_nat} BEL 38 01:58:21 00:20:32 00:01:02 01:00:50 00:00:26 00:35:30
43 Leon Pauger 1998 {athlete_nat} AUT 62 01:58:47 00:20:31 00:01:02 01:01:11 00:00:26 00:35:36
44 Antonio Benito Lopez 1994 {athlete_nat} ESP 10 01:58:58 00:19:44 00:01:03 00:59:19 00:00:28 00:38:22
45 Valentin Morlec 1999 {athlete_nat} FRA 58 01:59:27 00:19:38 00:01:02 00:58:42 00:00:32 00:39:31
46 Arnau Montiel Moreno 1997 {athlete_nat} ESP 54 01:59:55 00:20:08 00:01:02 01:01:12 00:00:43 00:36:48
47 Brice Gayant 1995 {athlete_nat} FRA 55 02:00:06 00:20:09 00:00:59 01:01:15 00:00:26 00:37:15
48 Per Wangel 1991 {athlete_nat} SWE 45 02:00:20 00:20:34 00:01:08 01:03:03 00:00:29 00:35:03
49 Andrey Alypov 1997 {athlete_nat} RUS 35 02:00:43 00:19:45 00:01:04 01:01:30 00:00:28 00:37:53
50 Clement Mignon 1999 {athlete_nat} FRA 64 02:00:45 00:20:37 00:01:04 01:03:04 00:00:34 00:35:23
51 Andres Cendan Llorens 1997 {athlete_nat} ESP 37 02:01:25 00:19:38 00:01:08 01:03:24 00:00:28 00:36:45
52 Iago Lorenzo Soto 1992 {athlete_nat} ESP 63 02:04:18 00:20:32 00:01:08 01:03:05 00:00:31 00:39:00
LAP David Castro Fajardo 1993 {athlete_nat} ESP 22 LAP 00:19:41 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Sébastien Pascal 1996 {athlete_nat} FRA 51 LAP 00:20:53 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Aurelien Jem 1996 {athlete_nat} FRA 44 LAP 00:21:01 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Julien Eloi 1994 {athlete_nat} FRA 60 LAP 00:21:25 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jose Angel Hernández Lleo 1998 {athlete_nat} ESP 71 LAP 00:22:02 00:01:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Urko Herran Aguilar 1995 {athlete_nat} ESP 52 LAP 00:22:17 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Lucas Damalix 1998 {athlete_nat} FRA 69 LAP 00:22:23 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DQ Adrian Saez San Antonio 1999 {athlete_nat} ESP 66 DSQ 000:20:25 00:01:07 00:58:32 00:00:28 00:38:08
DNF Roberto Sanchez Mantecon 1996 {athlete_nat} ESP 2 DNF 00:20:54 00:00:57 01:02:54 00:00:32 00:00:00
DNF Ander Noain Lacamara 1999 {athlete_nat} ESP 70 DNF 00:19:38 00:01:10 01:03:05 00:00:29 00:00:00
DNF Hector Arevalo Chico 1997 {athlete_nat} ESP 57 DNF 00:20:13 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jesus Gomar 1988 {athlete_nat} GEO 24 DNF 00:20:20 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Thomas Roos 1985 {athlete_nat} USA 68 DNF 00:20:34 00:01:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tomas Tolkunov 1998 {athlete_nat} SVK 59 DNF 00:21:24 00:01:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Grant Sheldon 1994 {athlete_nat} GBR 6 DNF 00:21:43 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00

Technical Delegate: Tom Roberts/GBR. Head Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Tom Roberts/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia Garcia/ESP
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40 km (connection + 4 laps), Run 10 km (4 laps)
Water temperature 15.7ºC, Air temperature 14.2ºC Wetsuits allowed.
Athlete #71 Hernandez Lleo/ESP served a 15 seconds penalty at T1